Na pervitinu ujížděl v kradeném autě, teď Polák škemrá o nižší trest

  16:22
Pokoušel se převézt kradené Audi S8 v hodnotě bezmála 2,5 milionu korun z Německa do Polska. Posilnil se půl gramem pervitinu a v zatáčkách za Cvikovem po honičce s policií naboural. Třiatřicetiletý Seweryn Orzechowski teď stojí před soudem. Za podílnictví a obecné ohrožení mu hrozí až osm let vězení.

Třiatřicetiletý Seweryn Orzechowski před soudem | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„Ujížděl policistům, přitom ohrožoval chodce, vybočoval a svou agresívní jízdou vytlačoval ostatní auta. Předjížděl, kde neměl, a poté, co nezvládl jeden z manévrů, narazil do traktoru a později osobního auta Renault, kde se zranila žena,“ popsala dva roky starý případ soudkyně Okresního soudu v České Lípě Lucie Homolková.

S polskými kurýry kradených německých aut tu mají svou zkušenost. Letos zjara vyfasoval třicet měsíců vězení Jan Emil Tomkiewicz, který převážel rovněž kradené Audi a v krvi mu v tu chvíli koloval kokain. I on se vyboural po pronásledování policií. Ten se však dopustil „jen“ trestného činu podílnictví.

Orzechowski podle státního zástupce Libora Šuráně spáchal ještě závažnější skutek obecného ohrožení, kde je vyšší trestní sazba.

Polákův obhájce si vyžádal ještě výslechy zasahujících policistů. Pokouší se o to, aby obžalovanému zajistil nižší trest. Případ tak byl odročen na prosinec.

Obžalovaný přiznal jízdu pod vlivem drog, zapíral ale, že by věděl, že auto je kradené. Předal mu ho prý muž s přezdívkou Bulhar, který jej údajně koupil a chtěl pouze převézt do Jelení Hory. Ujíždění policistům vysvětloval svérázně. 

„Lekl jsem se a začal ujíždět. Měl jsem v sobě drogy, nedocházelo mi co provádím,“ vysvětloval před soudem muž. Soudkyni se pak pokoušel obměkčit příběhem o tom, jak v mezičase zmoudřel.

„Od té doby jsem neměl žádný přestupek. Přihlásil jsem se na protidrogové léčení, platím alimenty, mám práci a žiju s nemocnou matkou na vesnici, vedu řádný život,“ líčil u soudu Orzechowski.

Soudkyně však připomněla, že jeho čin nebylo ojedinělé zaškobrtnutí. Orzechowski už má za sebou v Polsku tři tresty. Za jízdu pod vlivem drog, neplacení výživného a neodpracování veřejně prospěšných hodin, za které si tři měsíce poseděl ve vězení.

Polákovi přitom nechyběla odvaha požádat soud o podmíněný trest, aby prý „mohl pracovat a platit pohledávky poškozeným lidem“. Těm se ale podle vlastního přiznání zatím nijak neomluvil.