Varhany svatovítské katedrály ozdobí český křišťál, inspirací byla Panská skála

  16:50
Vzhledem připomínají čedičové sloupce nedaleké Panské skály. Ve sklárně na Českolipsku připravují díly z českého křišťálu, které budou zdobit nové varhany v katedrále svatého Víta v Praze. Instalace varhan už začala. Hotové by měly být ještě letos v létě, a to i s křišťálovým zdobením.

V katedrále svatého Víta v Praze budou znít nové varhany, které ozdobí český křišťál. Ve sklárně Ajeto v Lindavě u Cvikova na Českolipsku teď skláři vyrábějí zhruba dvě stě křišťálových sloupců.

„Sklo se obalí ve slídě a pak se natahuje, aby kopírovalo tvar formy, ve které se dokončí finální produkt. Na každé píšťale nových varhan bude zhruba šest elementů. Jde o dekorativní prvek, který nebude vydávat žádný zvuk,“ popsal ředitel sklárny David Ševčík.

Ve sklárně Ajeto na Českolipsku skláři vyrábějí zhruba dvě stě křišťálových sloupců. (22. května 2025)

Každý křišťálový tvar se po vyfouknutí dvanáct hodin chladí. Po finálních úpravách je připraven k převozu na Pražský hrad. „Denně na nich pracují čtyři skláři a vyrobíme jich zhruba deset. První týden v červnu budeme mít všechny kusy hotové,“ doplnil Ševčík.

Slída rozsvítí sklo

Celková podoba varhan by podle designera Petera Olaha neměla narušovat vzhled katedrály.

„Proto skříň varhan zakrýváme lamelovou stěnou a na ní se v trochu nahodilém rytmu volně vznášejí samotné píšťaly. Mezi píšťalami jsou pak umístěné skleněné prvky, které jsou takovým šperkem. Jsou vyráběné z relativně hutného křišťálového skla. Přidanou hodnotou je odraz světla, který zajišťuje samotný tvar elementu, ale taky přimíchaná slída, která ho celý rozsvítí. Na to použijeme systém diod, kterými můžeme světlo doladit podle potřeby,“ vysvětlil Olah.

Křišťálové pilíře měří zhruba 70 centimetrů a každý váží asi čtyři kilogramy. Inspirací pro jejich vzhled byla Panská skála, která je v nedalekém Kamenickém Šenově na Českolipsku.

Na Panské skále se uvolnily čedičové sloupky, turisté musí být opatrní

„Ta je v České republice relativně unikátní a navíc se jí přezdívá kamenné varhany. Chtěli jsme, aby design reflektoval hodnoty, které má Česká republika, protože katedrály obecně jsou nosičem národních hodnot. Proto Panská skála a český křišťál. To bude i světový unikát, protože křišťálové varhany neexistují a bude to provázané se sklářskou tradicí,“ řekl Olah.

Financování nových varhan zajistila národní sbírka, která běží zhruba osm let. „K dnešnímu dni se už prakticky podařilo celou částku vybrat. Samotné varhany stojí přes sto milionů korun. Pro mě je na tom nejkrásnější, že design vznikl zhruba před deseti lety a dnes mi připadá pořád stejně dobrý,“ dodal zástupce Nadačního fondu Svatovítské varhany Jakub Skřejpek.

Klávesový dechový nástroj s více než šesti tisíci píšťalami postavili v dílně ve Španělsku. Varhany byly následně rozebrány na menší kusy, které se postupně do Prahy přesouvají a sestavují v katedrále. Instalace varhan, včetně křišťálových prvků, by měla být hotová letos v létě. Lidé je pak poprvé uslyší příští rok v červnu, na svátek svatého Víta.