Na Panské skále se uvolnily čedičové sloupky, turisté musí být opatrní

  17:30
Několik čedičových sloupků se v těchto dnech uvolnilo na přírodní památce Panská skála na Českolipsku. Město Kamenický Šenov osadilo místo varovnými cedulemi. Uvolněné sloupky, které hrozí zřícením, odstraní hasiči pomocí speciální techniky.

Zima na Panské skále | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Celkem se na Panské skále uvolnilo zhruba deset až patnáct čedičových sloupků. Právě díky útvarům připomínajícím hudební nástroj se národní přírodní památce přezdívá Varhany.

„Odchlípla se část čedičových varhan, a to zhruba o dvacet centimetrů,“ popisuje situaci místostarosta Kamenického Šenova Tomáš Tschakert. „Zatím jsme tam dali omezení vstupu a cedule Vstup na vlastní nebezpečí.“

Město se o uvolněných sloupcích dozvědělo od turistů, kteří v minulých dnech někdejší lom navštívili. Zprávu proto ihned předalo zástupcům CHKO České středohoří, pod kterou Panská skála spadá.

„Včera jsem to byl na terénním šetření obhlédnout a zjistil jsem, že několik čedičových sloupků je vyhnutých, že jsou v labilní poloze,“ říká geolog CHKO Petr Chvátal, který je správcem Panské skály.

Uvolněné sloupky odstraní hasiči

Podle něj by byla velká náhoda, kdyby sloupky na někoho spadly. „Zvlášť teď v zimě, kdy je návštěvnost malá, ale přesto se to vyloučit nedá. Proto jsme se na městském úřadu dohodli, že s tím něco uděláme,“ pokračuje Chvátal.

Uvolněné sloupky měli nejprve odstranit dobrovolní hasiči. Neměli však dostatečnou výbavu, a tak se město obrátilo na ty profesionální. Než k jejich zásahu dojde, nějaký čas to potrvá.

Chvátal proto zdůrazňuje, že by turisté do té doby rozhodně neměli chodit pod stěnu, kde se sloupky vychýlily. „V tomto počasí je pohyb na skále obzvlášť nebezpečný,“ míní geolog a vysvětluje, jak se mohly sloupky vychýlit.

„Je to přirozený proces zvětrávání skály. V zimním počasí, kdy se střídá mráz a teplota nad nulou, dochází k tomu, že do pukliny nateče voda, zmrzne a led odtlačí sloupky od sebe.“

Podle Chvátala zatím nehrozí, že by se skála rozpadala celá. „Je to soustředěné jen na západní část. Skála je tam vyšší a strmější. Zatím tedy řešíme jen havarijní stav, rozhodně se nechystá uzavření Panské skály jako celku,“ dodává Chvátal.

Panská skála leží v katastru Kamenického Šenova.

Panská skála leží v katastru Kamenického Šenova.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor: