U Panské skály z Pyšné princezny má stát supermarket, řada místních je proti

  11:52
Nedaleko turisty vyhledávané Panské skály v Kamenickém Šenově na Českolipsku se má na soukromém pozemku stavět supermarket Norma. Řada místních obyvatel se obává znehodnocení místa, které proslavila pohádka Pyšná princezna.

Panská skála patří k oblíbeným turistickým cílům. | foto: Romana Janoštíková

Supermarket Norma má stát zhruba 300 metrů od Panské skály, která je součástí CHKO České Středohoří.

Národní přírodní památce se díky útvarům připomínajícím hudební nástroj přezdívá Varhany. O výstavbě prodejny potravin informoval server Novinky.cz.

Téma se probíralo i na posledním zastupitelstvu Kamenického Šenova. „Je zde plán na soukromém pozemku. Společnost Norma vypracovává projektovou dokumentaci na tomto pozemku vystavět obchodní dům. Je to trojúhelník, který dělí sjezd ke škole a sjezd k náměstí nahoře u Práchně,“ říká starosta města Martin Bártl.

„Pozemek je od prvopočátku územního plánu města určen k zástavbě takovýmto typem stavby. Takže už zastupitelstvo skoro dvacet let před námi rozhodlo o tom, že tento pozemek bude k tomuto možno využít,“ pokračuje starosta.

Podle něj je obchod s potravinami pro město nutný. „Nevím o člověku, který by momentálně v Kamenickém Šenově nepřivítal takovou věc. Tím, že tu máme nefunkční prodejnu potravin na náměstí, tak si lidé už nemají kde nakoupit.“

Stavba plánovaná na křižovatce silnice I/13 s ulicí 9. května ale narazila u řady místních obyvatel.

„Přijde mi z mnoha důvodů nevhodné takovýhle velký objekt stavět pod Panskou skálou. V místě, kde je pomyslný předěl mezi Šenovem a Práchní a kde je rozvolněná zástavba. Navíc když sto metrů od toho je brownfield. Na dalším místě, 400 metrů vzdáleném, je zase plocha, kterou si už kdysi dávno schválilo město k tomu, aby tam stál podobný typ zařízení,“ myslí si Radim Vácha, předseda spolku Sonow , který se stará o památky a městskou památkovou zónu v Kamenickém Šenově.

K záměru výstavby se vyjádřil i v Šenovských listech. „Nevyčtou nám potomci, že obětujeme další kus krajiny, nezkažené výhledy a přirozený předěl mezi Šenovem a Práchní?“ napsal mimo jiné v periodiku.

Obavy z podoby supermarketu

Nad záměrem se podivuje i zastupitelka Romana Kučerová. I proto, že zatím nikdo neviděl ani přibližnou podobu obchodu. „Přijde mi zvláštní, že na tak zásadní stavbu nemá město vliv. Bude to stát u Panské skály a bude to fakt docela velké.“

Podle starosty má město jedinou páku na investora, a to územní plán. „CHKO navíc požaduje posudek EIA, což je zpracování dopadu na přírodu. Rozhodnutí, zda stavbu povolit, či nepovolit, je tak na nich,“ myslí si starosta.

Podle Kučerové může být varováním vzhled nové pobočky stejného řetězce v nedalekém Jablonném v Podještědí. „Viděla jsem stavbu Normy v Jablonném a je to hrůza,“ míní Kučerová. Její obavy ale mírní další zastupitel František Kučera. „V Harrachově je krásná Norma se sedlovou střechou. Věřím tomu, že ta stavba do přírodního rázu zapadne a všichni budeme spokojeni.“

Starosta nicméně slíbil, že na začátku podzimu uspořádá veřejné projednávání s občany, kterého se zúčastní i zástupce investora. Redakce iDNES.cz se zároveň pokouší kontaktovat společnost Norma.

Norma má vyrůst zhruba 300 metrů od Panské skály

Norma má vyrůst zhruba 300 metrů od Panské skály

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: