iDNES.cz

V liberecké zoo se narodila dvojčata pandy červené, zatím potřebují klid

  11:38
Baby boom v liberecké zoo pokračuje. Po levhartech, zebrách, takinech, paviánech, tamarínech nebo žirafách se narodila mláďata ohrožené pandy červené. Dvojčata přišla na svět už 8. června, zatím ale není jasné, kdy je uvidí návštěvníci. Kvůli potřebnému klidu zůstávají s matkou v zázemí výběhu.

Dvojčata pandy červené v liberecké zoo. | foto: Petr Honc

„Pandy jsou velice citlivé na vlivy okolí, proto bylo potřeba eliminovat přítomnost člověka v okolí pandího výběhu na minimum. Z tohoto důvodu jsme také na několik týdnů návštěvníkům uzavřeli přístup do naší pandí vyhlídky,“ vysvětluje zoolog Luboš Melichar s tím, že proto ještě ani neznají pohlaví mláďat.

Podle mluvčí zahrady Barbary Tesařové by měla dvojčata zdárně prospívat. „Stravují se výhradně mateřským mlékem, a přestože už vidí, jejich pohybové schopnosti jsou stále omezené,“ řekla.

Návštěvníci mláďata pravděpodobně uvidí teprve až budou dvojčata schopná dostat se z vnitřní boudy vlastními silami. „To očekáváme v následujících týdnech,“ poznamenal Melichar.

Liberecká zoo chová pandy červené již od roku 2005 a za sedmnáct let se dočkala mláďat už počtvrté. Rodiči nově narozených dvojčat jsou čtyřletá samice původem z maďarské Sosto Zoo a devítiletý samec z Paradise Parku v britském Cornwallu.

Panda červená žije většinu roku samotářsky a páry vytváří pouze na dobu rozmnožování. Zajímavostí je, že samice bývá březí 90 až 150 dní. Dokáže totiž zabrzdit vývoj oplodněného vajíčka do doby, než budou vhodné podmínky pro odchov mláďat, je to takzvaná odložená nidace.

Rodí jedno až čtyři mláďata, která zůstávají s matkou po dobu jednoho roku. Liberecká zoo má, co se týče odchovu zvířat, velmi úspěšný rok. Letos už se zde narodilo více než sedmdesát mláďat.

Autor:
zpět na článek