iDNES.cz

Na opravy školek a škol v Libereckém kraji chybí materiál i firmy

  12:18
Města po celém Libereckém kraji se pustila do rekonstrukcí desítek škol a školek. Letošní prázdninové opravy ale provázejí výrazné komplikace. Ceny stavebních materiálů dosahují závratných výšin a městům se na nově vypsané projekty nehlásí dodavatelé.

Zateplují a opravují školy, vyměňují okna, malují, budují bezbariérový vstup. Výjimkou nejsou ani terénní úpravy pozemků či kompletní rekonstrukce budov. Projekty ale mají problémy se zajištěním stavebních materiálů, kterých na trhu ubývá.

Navíc jejich cena kvůli koronavirové krizi roste téměř nekontrolovaně. Podle Pavla Sluky z jabloneckého oddělení investiční výstavby se mění mnohdy i po týdnech. Neutěšená situace na trhu vyústila dokonce v nezájem dodavatelů o veřejné zakázky.

„Na ještě nenasmlouvané práce se nedaří sehnat žádného dodavatele, neboť ten jako budoucí uchazeč o zakázku není schopen garantovat nabídnutou cenu. Proto se raději do soutěže nepřihlásí,“ upozornil Sluka.

V Jablonci momentálně opravují pět školských zařízení. Mimo jiné navyšují kapacitu Mateřské školy Montessori o 16 míst, ta by měla být dokončena v srpnu. Školka nově pojme 76 dětí, dočkala se venkovních úprav, nových interiérů i vybavení. Krize uspíšila rozsáhlé opravy tříd Střední uměleckoprůmyslové školy na Horním náměstí v Jablonci. 

„Využili jsme covidového uzavření školy a stavební práce jsme prováděli při těchto nucených odstávkách,“ vysvětlil Jiří Cvrček z oddělení správy nebytových objektů.

Většina oprav v Jablonci se stihla před zdražením stavebních hmot, stále však čekají například na dveře, kterých je prý na trhu nedostatek. Cvrček předpokládá, že většina projektů se dokončí během prázdnin, nebo v původně naplánovaných termínech. 

Dodavatelé jsou obezřetní

Mateřská škola Josefa Hory si počká na novou zahradu až do listopadu kvůli podzimní výsadbě rostlin, zato žákům Základní školy Na Šumavě začnou sportovní hodiny v moderní tělocvičně už od září. Vestavba výtahu a bezbariérového vchodu v uměleckoprůmyslové škole potrvá do konce září, tedy podle harmonogramu. Jablonec za ně zaplatí 2,3 milionu korun.

Česká Lípa oproti tomu musela odložit mnoho projektů, například výměnu oken v tělocvičnách Základní školy Sever nebo v Základní škole Dr. Miroslava Tyrše. Nepodařila se ani modernizace kuchyně v Mateřské škole Bratří Čapků, ani vestavba mateřinky na Základní škole Jižní.

„Na výměnu oken na Základní škole Sever jsme našli dodavatele, ten ale nakonec odmítl podepsat smlouvu. Nebyl totiž schopen dodržet termín dodání s ohledem na situaci na stavebním trhu,“ konstatovala Jitka Volfová, starostka České Lípy.

Když ne letos, tak příští rok

To nejsou zdaleka jediné komplikace, které město v souvislosti s opravami škol zaznamenalo.

„V Mateřské škole Eliášova jsme měli vyměňovat střechu a na Základní škole Tyršova okna. Nepřihlásili se nám dodavatelé a výběrová řízení proto budeme muset zopakovat,“ řekla Volfová, která věří, že se dodavatele letos podaří sehnat. A kdyby ne, bude prý město s opravami počítat v rozpočtu v příštím roce.

„Turnov dokončil projekt modernizace základních škol s přispěním Evropské unie za 22 milionů korun. Kromě přírodovědných, jazykových a IT učeben byly i dvě základní školy vybaveny novými výtahy. Evropská unie přispěla na tuto akci částkou 18 milionů,“ shrnul starosta Turnova Tomáš Hocke. Největší investici představuje rekonstrukce a dostavba Základní školy v Mašově, která už je zkolaudovaná.

„Venku dokončujeme sadovnické úpravy, oplocení a celkový úklid okolo objektu,“ přiblížil starosta Hocke situaci v Mašově.

Výměny oken na ZŠ Skálova a ZŠ Žižkova, oprava hygienického zařízení v Mateřské škole Jana Palacha či oprava šaten a sprch na ZŠ Skálova by se podle něj měly stihnout včas. Tedy před tím, než se děti vrátí po prázdninách do školy. Zvýšení cen se dotklo plánovaných oprav pouze částečně, protože většinu prací nasmlouvali už v minulých letech. U menších staveb v tomto roce ale obtíže pocítili také.

Materiálu ubývá

I Liberec už dokončil, nebo v následujících týdnech dokončí rekonstrukce školských zařízení, která spravuje. Nejnáročnější a nejdražší byla podle mluvčího libereckého magistrátu Tomáše Tesaře oprava Mateřské školy Pastelka, kam může od září nastoupit o 40 dětí více než dosud.

„Cílem projektu, který jsme již slavnostně ukončili, bylo navýšení kapacity a zajištění kvalitního a dostupného předškolního vzdělávání,“ prohlásil Tesař. Náklady na celý projekt se vyhouply přes hranici 50 milionů korun –město na něj čerpalo dotace převážně z programu ministerstva pro místní rozvoj. V novém pavilonu vzniklo také oddělení pro děti ve věku 2 až 3 let.

Zateplení Mateřské školy Sedmikráska a školky v Husově ulici má snížit energetickou náročnost budov. „Ani v jednom případě jsme zdražení stavebních prací nepocítili, veřejná zakázka probíhala před prudkým nárůstem cen materiálu,“ sdělil Tesař.

Zároveň přiznal, že v případě školky v Husově ulici se začíná projevovat nedostatek materiálu, na který ho nyní upozornila dodavatelská firma. „Práce se kvůli tomu posunou asi o 14 dní, děti by se sem měly vrátit koncem října,“ dodal mluvčí libereckého magistrátu.

Ceny si město s firmami dohodlo již dříve, takže se prudké zdražení stavebního materiálu do staveb ještě nepromítlo. Horší situaci ale Tesař očekává v nadcházejících měsících.

zpět na článek