iDNES.cz

Jablonec opravuje 90 let starou kamennou zeď. Hrozilo, že se zřítí na silnici

  16:32
Tuny kamení zatím drží mohutná dřevěná konstrukce. Brzy však opěrná zeď pod parkovištěm na jabloneckém Horním náměstí v ulici Pod Baštou zmizí. Radnice vybrala zhotovitele na její opravu. Pokud by se tak nestalo, zeď by se mohla zřítit do silnice.

Stavební práce začaly a potrvají do poloviny prosince. Město za ně zaplatí 11,5 milionu korun a stavba si vyžádá omezení parkovacích míst na Horním náměstí i změnu dopravního značení.

„Předmětem zakázky je oprava zárubní zdi z roku 1932 s kamenným obkladem a zábradlím z granitu v délce 75 metrů, zeď je vysoká od 6,7 do 9,7 metru. Zeď zabezpečuje výškový rozdíl mezi Horním náměstím a ulicí Pod Baštou v centru města, je v městské památkové zóně a její technický stav je nevyhovující,“ popsal náměstek jabloneckého primátora Jakub Chuchlík.

Součástí stavby podle něj bude také rekonstrukce přilehlých zpevněných ploch s povrchem z asfaltobetonu. Dojde k jejich odvodnění, zbuduje se dešťová kanalizace a provedou vegetační úpravy nebo přeložka veřejného osvětlení a vedení nízkého napětí.

„Kvůli stavbě nastanou dopravní omezení. Zcela uzavřená bude část ulice Pod Baštou. Protože stavba bude probíhat po etapách, bude uzavřená část parkoviště na Horním náměstí v první etapě jen zcela minimálně, ve druhé a třetí etapě bude parkování omezené na polovinu, uzavřený bude dosavadní výjezd z parkoviště a ten provizorní bude otevřený do křižovatky s ulicí 28. října,“ upozornila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Autor:
zpět na článek