Dominanta Krkonoš se mění. Opravy pláště legendární Labské boudy začaly

  11:10
Rekonstrukci vnějšího pláště zahájili v těchto dnech na krkonošské Labské boudě u pramenů Labe. Práce navazují na kompletní vnitřní opravy, jež byly dokončeny letos v létě. Prvním krokem byla rekonstrukce terasy, ze které je unikátní výhled na velkou část Krkonoš v okolí Špindlerova mlýna.

Opravy opláštění Labských bud v Krkonoších (1. října 2021) | foto: Labská spol. s r.o.

„Začali jsme před zimou stavět lešení, abychom stihli alespoň přední část boudy přepláštit a abychom na jaře mohli znovu začít, i když bouda ještě nebude dostupná auty. Celé léto jsme vozili stavební materiál a připravovali jsme se. Bude to práce ve výškách a poměrně náročná kvůli větru i dalším rozmarům počasí,“ uvedla spolumajitelka Labské boudy Klára Sovová.

Během covidového období se majitelé Labské boudy soustředili na rekonstrukci interiérů včetně restaurace. Na jaře byla dokončena oprava vyhlídkové terasy, nyní se z lešení bude opravovat plášť celého hotelu. Kromě estetických záměrů jsou při rekonstrukci brány v potaz i důvody ekologické: nový vnější plášť má zvýšit energetickou účinnost vytápění a významně zefektivnit provoz budovy.

Historie Labské boudy začíná v roce 1830, kdy v těchto místech podnikavá žena zvaná die Blasse vystavěla malou budku z kamení, kůry a roští, v níž prodávala kozí sýr, mléko a kořalku. Pozdější majitelé Devátové a Šírové z Rokytnice nad Jizerou rozšířili původní primitivní budovu tak, aby sloužila i k ubytování návštěvníků. 

Oblíbený cíl turistů

V letech 1878–79 přestavěl boudu hrabě Jan Harrach a dalšími přístavbami ji zvětšoval ještě v letech 1888–89. V roce 1904 zde zřídil první přírodní rezervaci v Krkonoších. Labská bouda byla velice oblíbená. Hosté si tu mohli pochutnat na krkonošském kyselu, chlupatých knedlících se škvarky a zelím i na chlebu pečeném přímo v objektu.

Od roku 1934 byl nájemcem Bedřich Hloušek, významný milovník hor a vlastenec, jehož život skončil po zatčení gestapem. Později si objekt pronajal Josef Zapadlo. Dne 6. 11. 1965 bouda kvůli neopatrnému zacházení řemeslníků s benzinovou lampou vyhořela.

Viru navzdory. Labská bouda už bude otevřená celoročně, říká majitelka

Dne 12. 6. 1969 byl položen základní kámen nové, moderně pojaté devítipatrové železobetonové panelové budovy, jež byla slavnostně otevřena 15. listopadu 1975.

Budovu navrhl architekt Zdeněk Říhák. Budova je umístěna ve svahu – hlavní vchod je v úrovni nejvyššího podlaží. Hotel má 79 pokojů s celkovou kapacitou 120 hostů. Jeho součástí jsou mimo jiné dvě restaurace. Do roku 1996 ji provozovaly Krkonošské hotely – státní podnik. 

V říjnu 1996 byla Labská bouda v rámci velké privatizace odprodána soukromému subjektu. Po rekonstrukcích v letech 1998–2004 dochází k jejímu znovuotevření. Od října 2018 provozuje objekt společnost Labská spol. s r. o. 

Autor: