iDNES.cz

Zájem o čtvrtou dávku je vlažný, nemocnice v kraji začnou očkovat za měsíc

  9:58
V nemocnicích Libereckého kraje začnou čtvrtou dávkou proti koronaviru očkovat až po půlce srpna. Kdo nechce čekat na spuštění rezervačního systému, může využít soukromé kliniky nebo se poptat u svého praktika.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Minulý týden ohlásilo ministerstvo zdravotnictví možnost nechat se očkovat druhou posilující dávkou proti covidu. V Libereckém kraji bude možné se očkovat u praktických lékařů nebo v očkovacích centrech v nemocnicích, až na výjimky, nejdříve od polovina srpna, kdy se spustí centrální registrační systém.

Kdo nechce čekat, může využít centra, ve kterých není nutná registrace. Jejich seznam je k dispozici na https://ockoreport.uzis.cz. V Liberci je možné se už dnes nechat naočkovat v EUC Klinice v Klášterní ulici, a to každý čtvrtek. Od začátku srpna zde budou očkovat čtvrtou dávkou bez registrace kromě něj také každou středu.

Po předchozí rezervaci budou dále očkovat v Krajské nemocnici Liberec, Masarykově městské nemocnici v Semilech a Jilemnici a v jablonecké nemocnici. Očkovat budou také někteří praktičtí lékaři.

Pacienti o očkování zatím moc nestojí

Podle lékařky Ireny Moravíkové z České Lípy je ale zatím zájem mezi pacienty vlažný. „Spíše si myslím, že některé rizikové pacienty, jako jsou například ti s chronickými onemocněními, budeme muset přesvědčit,“ poznamenala Moravíková s tím, že řada praktických lékařů na Českolipsku bude v očkování pokračovat. „Zatím je to ale příliš čerstvá informace,“ nechce nic předjímat lékařka.

Větší vlnu zájmu očekávají lékaři až na podzim. V poslední době byl podle ní zájem o očkování proti covidu obecně velmi nízký. „V naší ordinaci jsme vyočkovali průměrně jednu lahvičku týdně, to je šest dávek,“ dodala Moravíková.

V případě, že by byl zájem o čtvrtou dávku větší, plánuje Liberecký kraj prodloužit otevírací dobu, popřípadě znovu otevřít některá další očkovací centra. O tom, že by znovu začalo fungovat velkokapacitní centrum v Liberci, zatím ale podle podle krajského radního Vladimíra Richtera neuvažují.

„Nyní prostory původního očkovacího centra slouží jako Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině,“ sdělil Richter.

Testování v nemocnici i na táborech

Počty nakažených covidem v celé republice pozvolna rostou. Liberecký kraj patří zatím mezi nejméně postižené. Za posledních sedm dní zde přibylo kolem sedmdesáti případů na sto tisíc lidí. V krajské nemocnici je momentálně s covidem šestnáct pacientů.

„Nikdo z nich se neléčí na jednotce intenzivní péče,“ sdělil mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Podle Richtera zatím kraj neuvažuje o zavedení plošných opatření. „Bude ale záležet na vývoji situace,“ dodal Richter.

Jablonecká nemocnice už ale například požaduje po pacientech před plánovanými zákroky PCR test. O testování dětí požádali jejich rodiče i někteří pořadatelé táborů.

Testovací místa najdou momentálně lidé například v nemocnicích v Liberci, Semilech a Jilemnici nebo na zmíněné EUC Klinice. Objednání testu na covid-19 lze provést z odkazu na webu Libereckého kraje nebo na stránkách jednotlivých nemocnic. Odběrové místo lze dohledat na https://testovani.uzis.cz/. Dále testování provádí soukromé společnosti uvedené na https://ockovani.kraj-lbc.cz/testovaci-centra.

zpět na článek