iDNES.cz

Zachovejte u nás policejní oddělení, vyzývají lidé v pohraničí s Polskem

  11:18
Unáhlené, bez znalostí místních poměrů, ohrožující bezpečnost obyvatel. Tak vnímají v Novém Městě pod Smrkem plánované sloučení tamního obvodního oddělení Policie České republiky s oddělením v Hejnicích. Novoměstská zastupitelka Alena Steffanová kvůli tomu napsala policejnímu prezidentovi otevřený dopis.
Optimalizace se mají dočkat i čtyři služebny Policie ČR v Liberci, jedna z nich...

ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Sloučení oddělení se de facto rovná zrušení policie v Novém Městě. Přitom jsme tu na hranicích s Polskem a řada pachatelů trestné činnosti je právě odtamtud. Ať už jde o vloupání nebo krádeže včetně motorových vozidel nebo jízdních kol, která se vozí přes hranici do Polska. Rovněž jsou zde známy tranzitní cesty překupníků drog z Polska do Česka,“ zdůvodňuje Steffanová nutnost zachovat současnou podobu obvodních oddělení a prosazovat spíš jejich posílení než omezení.

Vedení krajské policie argumentuje, že jde o reakci na počet policistů, kterých je nedostatek. Sloučení obvodních oddělení je prý ale hlavně administrativní záležitostí, která by se bezpečnosti obyvatel nijak výrazně neměla dotknout.

„Samozřejmě tomu moc nevěříme. Dost nás ta situace zasáhla. K tomu slučování nedochází proto, že by třeba v budovách obvodních oddělení byl drahý provoz, protože už roky mají od nás pronájem za korunu. Je to čistě jenom jejich organizační věc. Ale nelíbí se nám,“ řekl starosta Nového Města pod Smrkem Miroslav Kratochvíl.

Policie v Novém Městě dohlíží i na dalších osm obcí včetně Jindřichovic pod Smrkem, Srbské nebo Horní Řasnice. Po sloučení s Hejnicemi se její obvod rozšíří až za Oldřichovské sedlo do Oldřichova v Hájích.

Obavy o dojezdové časy

„Tím pádem se zhorší dojezdové časy v případě volání na tísňovou linku. Pokud bude hlídka řešit oznámení v Oldřichově, těžko pak může něco řešit v Jindřichovicích nebo Srbské. Argument, že by tam mohla zajet hlídka z Frýdlantu, považuji za neadekvátní. Frýdlant spravuje mnohem větší území, takže případů tam mají víc, než aby ještě řešili věci v jiném obvodě,“ argumentuje Steffanová.

„Je zvláštní, že roste počet důstojníků s vyšší hodností, ale policistů, kteří chrání občany v terénu, je stále méně. Po roce 1990 bylo v Novém Městě mimo obvodního oddělení ještě oddělení pohraniční policie a celního úřadu. Dohromady 35 lidí. Po chystané reorganizaci tu nezbude téměř nikdo,“ poznamenala.

Nesouhlas se sloučením vyjádřily i Hejnice. „Jednoznačně to jen zhorší bezpečnost pro občany. Když bude mít policejní hlídka najednou na starosti větší území, tak se dojezdové časy prodlouží,“ sdělil starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Zkušenost s tím mají už v Mimoni, kde se obvodní oddělení loni sloučilo s Doksy. „Dva policisté tu hlídají přes pět set kilometrů čtverečních, kde mají více než dvacet tisíc lidí, což není v jejich silách jakkoliv uhlídat,“ zmínil starosta Mimoně Petr Král.

Podobně se už oddělení v Chrastavě spojilo s Hrádkem nad Nisou, Cvikov s Jablonným v Podještědí a Hodkovice s Českým Dubem. Například Frýdlant si i s ohledem na situaci u státní policie ve Frýdlantském výběžku zřídil vlastní městskou policii.

Přesto podle náměstka krajského ředitele Policie České republiky v Liberci Pavla Bartoše není situace na Frýdlantsku nijak tragická.

„U policie v Novém Městě a Hejnicích máme podstav, chybí tři lidé, teď je tam osmnáct policistů. Na oddělení ve Frýdlantě chybí jeden člověk, dohromady je tam jednadvacet policistů. Nově je navíc ve Frýdlantě zřízen oddíl jízdní policie na koních, hipologie. Také tu máme šest psovodů. Celkem tedy slouží ve Frýdlantském výběžku zhruba padesát příslušníků státní policie, což je, myslím, dostačující počet,“ řekl Bartoš.

Zastupitelka z Nového Města Alena Steffanová přesto v otevřeném dopise policejního prezidenta žádá, aby celou situaci ve Frýdlantském výběžku přehodnotil a stávající obvodní oddělení tam zachoval.

zpět na článek