Chlapec jen sípal a byl dezorientovaný, popsal nehodu oceněný zachránce

  16:08
Když se letos v zimě vracel Julius Jano z pracovního pohovoru, stal se svědkem vážné dopravní nehody. Havarované auto narazilo do stromu a zůstalo na střeše. Viník ujel. Čtyřicetiletý Jano vyprostil řidiče i jeho těžce zraněného syna a do příjezdu sanitky se o ně staral. Nyní za to převzal ocenění Gentleman silnic.

Oceněný Julius Jano (v bílém tričku) vedle ředitele krajské policie Vladislava Husáka. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Nehoda, jež se stala 20. února na silnici mezi Frýdlantem a Hajništěm, vypadala hrůzostrašně. Řidič modré škodovky předjížděl kolonu, když jej vytlačil jiný vůz, jehož řidič se právě rozhodl také předjíždět. Škodovka pak ve smyku vyjela z vozovky, několikrát se převrátila přes střechu a narazila do stromu. Jano ani na sekundu neváhal a přispěchal na pomoc.

Fotogalerie

„V autě bylo ticho. Měl jsem strach, že jsou v autě mrtví. Ten adrenalin tam byl velký. Vnímal jsem to ale tak, že je potřeba pomoci. Proto jsem vyrval dveře a začal jsem ty lidi dostávat ven,“ popsal Julius Jano chvíle těsně po nehodě.

„Řidič se už zorientoval, jeho syn ale na tom byl hodně špatně. Krátce před tím byl v bezvědomí, jak mi řekl otec. Jen sípal, skučel a byl dezorientovaný. Bylo vidět, že je ve velkém šoku. Začal jsem proto na něj mluvit, jestli ví, kde je, co se stalo. Nakonec začal komunikovat a zklidnil se. Předal jsem ho pak záchranářům,“ uvedl Jano, jenž pracuje v nízkoprahovém centru ve Frýdlantu.

Julius Jano se v pondělí stal 189. člověkem, který od České pojišťovny ocenění Gentleman silnic převzal. Pojišťovna na projektu spolupracuje s Policií České republiky.

„Chceme ukázat ostatním řidičům, jak by se měli v podobných situacích zachovat. Při nehodě často závisí lidský život právě na tom, zda se najde někdo, kdo není lhostejný, zastaví a pomůže,“ řekla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

„Určitě má smysl upozorňovat na tyto případy dobré praxe. Bohužel je dnes spíš trendem odjíždět z místa nehod,“ uvedl krajský policejní ředitel Vladislav Husák.

Viníka nehody policisté vypátrali i díky pomoci veřejnosti měsíc po nehodě. Devětašedesátiletý cizinec, který s černou Škodou Superb vjel předjíždějící modré škodovce do jízdní dráhy, čelí obvinění z přečinů neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku a z ublížení na zdraví z nedbalosti. Hrozí mu až pět let vězení.

Autor: