iDNES.cz

Do muzeí a zahrad se vracejí návštěvníci, vábí je dobrovolné vstupné i pivo

  8:18
Kulturní příspěvkové organizace Libereckého kraje si pochvalují loňskou návštěvnost. Botanická zahrada, Severočeské muzeum v Liberci i turnovské muzeum trhaly rekordy posledních pěti let. Vzrůstající zájem lidí potvrdili i ředitelé muzea v České Lípě a krajské knihovny.

Botanická zahrada v Liberci přišla s novinkami. Návštěvníci si mohou koupit vstupenky na e-shopu a senioři mají vstup levnější. Proměňují se také expozice. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„V letošním roce rozšiřujeme návštěvnickou dobu. V lednu a únoru budeme mít ve všedních dnech dobrovolné vstupné, abychom nalákali lidi v co největší míře,“ předeslal Zdeněk Vitáček, ředitel Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Zároveň zdůraznil, že je třeba návštěvníky vychovávat – dobrovolné vstupné totiž neznamená vstupné zdarma. „Snažíme se je motivovat, aby si nemysleli, že když je vstupné dobrovolné, že nemusejí nic vhodit. Je to práce na dlouhý čas,“ podotkl.

Severočeské muzeum spoléhá na štědrost a dobrovolný příspěvek návštěvníků od svého znovuotevření v roce 2021. Tehdy tam zavítalo téměř 29 tisíc lidí, loni skoro 56 a půl tisíce. „Ten přístup se osvědčil. Osobně mám velkou radost hlavně z toho, že se lidé do muzea vrací,“ poznamenala Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Za hranice animace

Letos v rámci festivalu Anifilm chystá muzeum působivou výstavu Za hranice animace o historii a současnosti českého loutkového filmu. Dalším nosným tématem budou Jizerské hory. Jedna výstava přiblíží historii trampingu a druhá zacílí na mladé návštěvníky.

„Navštěvují nás rodiny, senioři, ale kdo chodí do muzeí nejméně, jsou středoškoláci a vysokoškoláci. Snažíme se je touto výstavou oslovit a přitáhnout,“ prozradil ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek.

Nadmíru úspěšný rok co do návštěvnosti zaznamenalo loni turnovské muzeum, které čeká poslední etapa obnovy expozic. S bezmála 62 600 návštěvníky překonalo dosavadní rekord z roku 2019, který byl podle ředitele Jana Prostředníka zlomový. „Mám z toho velkou radost,“ přiznal.

Úpravy neminou ani expozici horolezectví, kde přibude venkovní galerie pro fotografické výstavy. Začnou i přípravné práce na instalaci lezecké stěny.

Mezi stěžejní projekty v druhé polovině roku muzeum řadí výstavu věnovanou pivovarnictví a starým turnovským hospodám, jejíž součástí bude i degustace piva. „Doufám, že o návštěvníky budeme mít opět postaráno,“ žertoval Prostředník.

Nadto připraví k 70. narozeninám výstavu maleb a grafik věhlasného českého zlatníka a klenotníka Jiřího Urbana. A šperky ozdobí i multifunkční centrum, které bude po celý rok upozorňovat na 140 let od založení místní uměleckoprůmyslové školy.

Návštěvníci zoo zaparkují u kraje

Slavit se bude taktéž v zoologické zahradě, která si výstavou „Toto letí“ připomene 120 let svého působení. I nadále mohou lidé v zoo využívat zvýhodněné vstupné, které přineslo zavedení takzvaného eLpassu. Novinkou letní sezony, kdy zahradu navštěvuje hodně přespolních turistů, bude možnost parkování u krajského úřadu.

„Liberecké instituce bojují s parkováním návštěvníků. Propojíme nový parkovací dům s elektronickou slevovou vstupenkou. Jednáme i s dopravním podnikem, aby mohli lidé dojet do Liberce, hned zaparkovat, koupit si společnou vstupenku a do našich institucí dojet třeba tramvají,“ nastínil ředitel zoologické David Nejedlo. Turisté ušetří čas, uleví dopravě v Liberci a navíc si ještě prohlédnou město.

Díla v Oblastní galerii Liberec (OGL) loni zhlédlo přes 38 tisíc návštěvníků, což bylo méně než v roce 2022. Rozdíl se podle ředitele OGL Filipa Suchomela dá snadno vysvětlit: „Design Days Reichenberg, které navštívilo přes šest a půl tisíce lidí, se v loňském roce nekonaly. Kdybychom to odečetli, nárůst je stejný,“ konstatoval. Tím se OGL vrátila k číslům kolem roku 2018.

Ceník na jaře dozná změn, od března budou stálé expozice zdarma po celý rok a platit se budou pouze výstavy. Jejich cena se mírně zvýší. „Po loňském otevření galerijní kavárny připravuje OGL pro návštěvníky další rozšíření nabídky, tentokrát v létě zpřístupní nový galerijní obchod,“ doplnil Suchomel.

Návrat čtenářů po pandemii potvrdila i ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Dana Petrýdesová, která chce i nadále pokračovat v úspěšném rozvoji instituce. „Když přijdete do knihovny, tak si všimnete, že máme naplněna všechna studijní místa,“ okomentovala. Citelně nejvyšších čísel loni dosáhla botanická zahrada, která evidovala bezmála 70 tisíc návštěv, což je nejlepší výsledek za posledních pět let.

Tříletá přestavba Severočeského muzea skončila (30. prosince 2020)

30. prosince 2020

zpět na článek