Liberecký primátor láká další filmaře, chce jim dát tři miliony

  6:20
Už příští rok na jaře by se mohl v Liberci točit nový seriál pro Českou televizi. Město ale musí filmařům přispět třemi miliony korun. Pokud peníze nedá, bude se natáčet jinde.

V současnosti se v Liberci natáčí Spiderman. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Po krku mu jde policie i vietnamská drogová mafie. Dealer David Frýdl potřebuje jediné. Zachránit si život. Tolik ve zkratce děj šestidílného seriálu Nelegál, který by se mohl celý natáčet v Liberci. S Karlem Rodenem jako hlavní hvězdou.

Ovšem za předpokladu, že filmaři dostanou jako pobídku od města tři miliony korun.

„Když jim nevyhovíme, vyfoukne nám seriál Hradec Králové, který má zájem. Tohle je pro Liberec velká příležitost a dobrá reklama. Nepamatuji, kdy naposledy se tu točil celý seriál, možná kdysi My všichni školou povinní,“ zdůvodňuje primátor Tibor Batthyány, proč by mělo město tři miliony filmařům dát.

Režisér navrhl seriál přímo pro Liberec

Pod seriálem jsou podepsaní režiséři a producenti Viktor Tauš a Matěj Chlupáček.

„Jako liberecký rodák jsem projekt koncipoval přímo pro Liberec, který by tak hrál sám sebe. Plánujeme tu padesát natáčecích dní,“ uvedl v nabídce pro radnici Chlupáček, který natočil filmy Bez doteku, Hany nebo Polednice.

V radě města ale návrh na finanční podporu neprošel. Tři miliony je podle radních velká suma.

„Myslím, že už by to nebyla nabídka, ale podbídka. Liberec je pro filmaře zajímavý i bez toho, jak je vidět ze současného boomu natáčení. Navíc nevím, zda téma vietnamské mafie, která obchoduje s pervitinem, je přesně ten typ reklamy, kterou Liberec potřebuje,“ sdělil náměstek primátora Jan Korytář.

Kromě tří milionů chtějí producenti i odpuštění poplatků za zábor veřejného prostranství a míst k parkování. Tedy za to, za co dnes Američané natáčející Spidermana zaplatí Liberci kolem jednoho milionu korun.

„Čeští filmaři nejsou Hollywood. Kdyby to znamenalo, že na jiných produkcích budeme peníze dostávat, abychom je pak mohli vydat na prezentaci Liberce v České televizi, tak myslím, že to smysl má,“ okomentoval Batthyány.

Populistické gesto, říká Rosenbergová

O podpoře či nepodpoře seriálu Nelegál budou zastupitelé rozhodovat ve čtvrtek. Jak hlasování dopadne, není jisté. Pobídky filmařům město zatím nikdy nedávalo.

„Je potěšitelné, že se filmaři o Liberec zajímají, ale je třeba vždy zvážit tu konkrétní věc. Osobně mi téma vietnamské mafie nepřijde úplně nejlepší, ale neznám názor ostatních,“ sdělil Jiří Šolc ze Starostů.

Ani Martina Rosenbergová (Liberec Plus) ještě neví, jak bude hlasovat.

„Tři miliony je dost peněz, je to trochu populistické gesto. Navíc má ten materiál spoustu nejasností. Není vyčísleno, o kolik bychom za zábor veřejného prostranství a míst k parkování přišli, když to chtějí po městu zadarmo.“

Podle Chlupáčka má seriál natáčet jen malý štáb, který nebude vyžadovat rozsáhlejší dopravní uzavírky.

„Počítáme také s využitím místních služeb jako cateringu, ubytování, komparzu, dopravních služeb a podobně,“ uvedl výhody pro Liberec režisér. Za zdejší služby plánují filmaři utratit padesát milionů.

Podle náměstkyně primátora Karolíny Hrbkové by bylo lepší, kdyby se diskutované tři miliony daly do fondu na obnovu historické budovy radnice.

„Kvůli častému filmování tu dochází k velkému poškozování radnice. Jsou tu od filmařů poškrábané podlahy, otlučené rohy, vstupní dveře, když stěhují věci a podobně.“