Bude to klouzat, namítla neúspěšná firma. Stavba náplavky nabírá zpoždění

  11:04
Revitalizace liberecké náplavky nabírá další zpoždění. Důvodem je námitka jedné z firem, která nevyhrála výběrové řízení. Ta poukazuje na kluzkost zvolené žuly. Stavět se kvůli tomu bude nejspíše v nevýhodném zimním období.

Neutěšená lokalita v dolním centru Liberce si na svou novou podobu ještě počká. | foto: re:architekti

Zakázka v hodnotě 133 milionů korun je součástí rekonstrukce dolního centra Liberce. Na jaře měla začít druhá etapa stavby, při níž se mělo kultivovat okolí krajského úřadu. Vítězem tendru se stala firma CL-Evans, ta ale stavět momentálně nemůže.

Důvodem je námitka společnosti Gardenline, která byla jedním z účastníků výběrového řízení. Ta v námitce napadla část projektu, který schválil kraj.

Stavba liberecké náplavky začne na jaře. Kraj zaplatí méně, než čekal

„Vzhledem k námitce stavební firmy Gardenline, která byla účastníkem výběrového řízení, ale nevyhrála, jsme čekali na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). To jsme po čtyřech měsících obdrželi,“ vysvětlil náměstek pro resort majetku, investic a veřejných zakázek Zbyněk Miklík.

Důvodem celého zdržení bylo podle ÚOHS nedodržení transparentnosti zadavatele, jímž byl Liberecký kraj.

Kluzkost žuly

„U jednoho z nabízených materiálů podle rozhodnutí ÚOHS není splněna minimální požadovaná hodnota parametru. Přesně se jednalo o kluzkost dodávané žuly,“ upřesnil náměstek Miklík. Jenže podle vítěze veřejné zakázky byly konkrétní žulové desky součástí projektu.

„V rámci projektu nám umožnili tři alternativy žulových desek. Vybrali jsme jednu z alternativ. A nyní musíme dokazovat, že věc, která byla schválená, může být použita,“ řekl jednatel společnosti CL-Evans Tomáš Kafka, který současně poukázal na prodloužení stavby.

„Pokud začneme pracovat v srpnu, celá věc spadne do zimy. Je rozdíl mezi tím, když pokládáte beton za krásného počasí, a nebo když mrzne,“ dodal.

Kraj se odvolávat nebude

Liberecký kraj proti rozhodnutí ÚOHS nebude podávat odvolání a požádal vítěznou firmu i ostatní účastníky zadávacího zařízení o doplnění informací.

„V případě, že vítěz nebude schopen informace doplnit a požadované podmínky dostát, jsme připraveni uzavřít smlouvu s dalšími účastníky, a to podle toho, v jakém pořadí se umístili ve výběrovém řízení,“ doplnil Miklík.

Neutěšené místo u Nisy se změní, liberecká náplavka ale čelí i kritice

V současnosti není vůbec jasné, kdy stavba náplavky začne a podle hejtmana Martina Půty se ztratil nejlepší čas na rekultivaci posuzováním jednoho parametru v zadávacím řízení.

„Aktuální stav soutěžního práva, možností a vypořádávání námitek u veřejných zakázek mi vůbec nedělá radost. ÚOHS rozhodoval o námitkách více než čtyři měsíce, ztratili jsme tak důležitý čas v nejlepší stavební sezoně,“ prohlásil Půta. „Prodloužení stavby nebude mít vliv na dotace,“ ujistil mluvčí kraje Filip Trdla.