V Turnově chrlí miliony roušek. Kraj se jimi zásobuje na další epidemie

  9:00
V Turnově začala výroba „zázračných“ nanoroušek. Díky unikátní nanovrstvě zachytí 99,99 procenta virů. Výrobní linka jich vychrlí měsíčně více než pět milionů. Jedním z prvních zájemců o ně je Liberecký kraj, který se chce zásobovat na případnou druhou vlnu epidemie.

Linka jede v třísměnném provozu a obsluhují ji zaměstnanci Preciosy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jedna nevelká výrobní linka, šest obsluhujících zaměstnanců a sto padesát tisíc nanoroušek denně, které zachytí 99,99 procenta virů. Během pěti týdnů se podařilo firmě CUBO Investment rozjet výrobu vysoce účinných ochranných pomůcek, které chtějí časem distribuovat do celého světa. Přednost ale budou mít podle jednatele firmy Antonína Kostky čeští zákazníci.

„Momentálně jsme plní na šest měsíců. Máme otevřené Německo, Koreu, Chorvatsko, Rakousko. V podstatě všechny země, kde nákaza byla, protože nepřipraveni jsme nebyli jen my,“ vysvětluje Kostka s tím, že prioritu má Česká republika. „Za pět dní jsme schopní vyrobit skoro milion roušek. To je tak velký objem, že dokážeme plnit objednávky do dvou týdnů,“ pokračuje jednatel. Cena roušky se pohybuje kolem 47 korun, vyvíjet se bude podle poptávky. „Chtěli bychom, aby český trh byl cenově zvýhodněný,“ zdůrazňuje Kostka.

Nanoroušky jsou vyrobené z netkané textilie, na kterou je nanesená nánovlákenná vrstva. Materiál na výrobu roušek dodává společnost Nano Medical z Liberce.

„Při plném výkonu jsme schopni vyrobit tři sta tisíc metrů čtverečních materiálu měsíčně,“ vysvětluje autorka projektu a jednatelka společnosti Nano Medical Marcela Munzarová. I o produkt liberecké firmy projevily zájem společnosti vyrábějící ochranné prostředky a osobní ochranné pomůcky z Itálie, Německa, Slovenska, USA i Kanady.

Přes roušku se mnohem lépe dýchá

Podle Kostky mají turnovské nanoroušky oproti podobně účinným respirátorům řady výhod. „Respirátory musí splňovat mnoho dalších parametrů a pak vzniká zbytečná tloušťka. Tady je důležité jen jediné, a to je neprostupnost proti viru. Z toho, že dýcháte přes respirátor, vzniká obrovské zapocení a na citlivější kůži dochází k alergickým projevům,“ popisuje Kostka.

O tom, že se přes nanoroušku dýchá mnohem líp než přes některé respirátory, podle něj svědčí dechový průtok. Ten se v případě respirátorů pohybuje kolem 60 až 90 litrů, turnovská nanorouška má průtok 200 litrů. „Měla by se používat dvanáct hodin. Správně by si ji měl ale člověk vyměnit pokaždé, když se jí dotkne,“ upozorňuje jednatel.

Nanoroušky vznikají na výrobní lince, která byla sestavena na zakázku ve Dvoře Králové. Podle Kostky nebylo jednoduché stroje sehnat. „Nakonec se opět projevilo kouzlo Čechů, kteří si umí vždy poradit,“ pochvaluje si jednatel. 

„Linka jede v třísměnném provozu a obsluhují ji zaměstnanci Preciosy, kteří jsou momentálně doma na šedesáti nebo osmdesáti procentech,“ vysvětluje Kostka s tím, že firma Preciosa jim poskytla také prostory pro výrobu.

Podle hejtmana je cena výhodná

Jedním z prvních zájemců o nanoroušky z Turnova je Liberecký kraj, který se chce zásobovat na případnou druhou vlnu epidemie. Nyní jich bude objednávat milion a půl. 

„Budeme je dodávat do zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče. Tedy tam, kde není možné, aby lidé další dva roky chodili ve štítech a respirátorech, v nichž se obtížně pracuje. Tyto mají výhodu, že jsou dobře prodýchatelné a dá se v nich vydržet celou směnu,“ vysvětluje hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Podle něj budou muset být zaměstnanci uvedených zařízení vybaveni ochrannými pomůckami ještě několik dalších měsíců.

Za nanoroušky zaplatí kraj z krizového fondu 70 785 000 korun. Podle Půty je cena za ochranné pomůcky v této kategorii výhodná. „Nabídky, které jsme v této době měli, jsou o deset patnáct korun bez daně vyšší než od místního výrobce,“ komentuje Půta. Všechny objednané nanoroušky budou vyrobeny a dodány do konce letošního července.