Nanotechnologie oslavily v Liberci dvacet let, čistí vodu a chrání sochy

  16:50
Do Liberce se sjely desítky nanotechnologických firem z celé republiky, aby ukázaly to nejlepší z českého nanoprůmyslu. Zároveň si na největší konferenci svého druhu, NanoCzech2023, připomněly dvacet let od chvíle, kdy na Technické univerzitě v Liberci (TUL) vznikl celosvětový patent na průmyslovou výrobu nanovláken.

Na konferenci vystavovalo kolem pětadvaceti společností. | foto: Lada Válková, MF DNES

Ten předznamenal nejen rozmach výzkumu nanotechnologií na TUL, ale probudil o nich povědomí po celém Česku. Nyní se jim věnují mnohé významné společnosti a jsou hitem v různých odvětvích – od lidského zdraví a medicíny až po funkční oblečení nebo filtraci vody.

„Asi třicet procent naší práce je spojeno s nanomateriály a jejich aplikacemi v různých oblastech. Snažíme se dělat věci, které jdou do praxe,“ vysvětlil Miroslav Černík, ředitel Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CXI).

Jako příklad zmínil nanočástice železa, které pomáhají při čištění podzemních vod, speciální nátěry na panelové domy nebo sochy, které ochrání jejich povrch od řas a hub, nebo domácí nanofiltr na vodu.

V pitné vodě, která teče z kohoutku, zůstávají hormony, analgetika, těžké kovy, pesticidy, mikroplasty a chemikálie, které čistička neumí zachytit. Ve spolupráci s TUL vyvinula společnost H20 Nanotec filtr, který se instaluje pod kuchyňský dřez. Ten zbytkové chemikálie z vody dokáže odstranit.

„Už jsme dva roky na trhu a začínáme vzbuzovat zájem,“ uvedl jednatel společnosti Jiří Polman, zatímco na pokusu vysvětlil, jak filtr funguje. Stojí kolem 10 tisíc korun a jednou za půl roku je do něj potřeba dokupovat vložku.

Špičky ve vývoji i ekonomičtí diplomaté

Na konferenci vystavovalo kolem pětadvaceti společností, sešly se zde špičky ve vývoji i aplikaci výrobků, nechyběli zde ani představitelé státní správy a zahraniční hosté.

„Pozvali jsme také zástupce velvyslanectví států, která jsou u nás v Česku. Cílili jsme na ekonomické diplomaty, kteří sledují, jaký průmysl a technologie se tady vyvíjejí a následně informace přinášejí do svých mateřských zemí,“ prozradil Petr Dobrovský za spolupořádající Agenturu regionálního rozvoje.

Beru dvě. Pavel měl na Ukrajině bundu z libereckých nanovláken, lidi zaujala

Konference, kterou připravovali od jara, byla prý největší svého druhu. V prostorách Technické univerzity na ní primárně vystavovaly české firmy.

„Byl tu poměrně stísněný prostor na prezentaci výrobků. Zájemců byla celá řada, ne všechny jsme mohli uspokojit,“ přiznal Dobrovský.

Ze setkání, které spoluorganizoval také Liberecký kraj, Technická univerzita a agentury CzechInvest a CzechTrade, by chtěl udělat tradici.

„Rádi bychom akci pořádali každý rok, ale stojí organizační úsilí a finanční prostředky. Takže to může být jednou za dva tři roky, ale určitě ne později,“ slíbil.

15. ledna 2021