Historie a kultura na jednom místě, Jablonec vybuduje muzeum v bývalé faře

  11:54
Druhé největší město kraje postaví nové muzeum. Jablonec nad Nisou už sice jedno má, to je ale zaměřené na výrobu skla a návštěvník se dozví jen minimum podrobností o historii a kultuře města. Náklady na městské muzeum by se měly dostat ke 30 milionům korun.

Ideálním místem pro nové městské muzeum v Jablonci je budova bývalé fary, dnes Dům národopisců Jany a Josefa V. Scheybalových a kostel sv. Anny včetně nejbližšího okolí. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Městské muzeum Jablonci zatím chybí, radnice nyní učinila kroky, které povedou k jeho vybudování. V současném Muzeu skla a bižuterie je sice malá expozice věnována městu, ale ta je podle zastupitelů nedostatečná.

„Malou část historie města sice vypráví expozice Muzea skla a bižuterie, avšak prostor pro porozumění celému příběhu města stále chybí. Záměr vybudovat městské muzeum je dlouhodobým, dosud nerealizovaným cílem, který zahrnuje i strategický plán pro období 2021 – 2030,“ řekla Jana Hamplová, náměstkyně pro oblast humanitární.

Muzeum se sice zaměří na historii města, ale co bude součástí sbírek, zatím není jasné „Nyní řešíme, co tam přesně bude,“ sdělila mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Muzeum vyroste do šesti let

Město chce muzeum postavit v příštích letech, ale nejpozději do roku 2030. Místo, které je podle zastupitelů ideální, je budova bývalé fary, dnes Dům národopisců Jany a Josefa V. Scheybalových a kostel sv. Anny včetně nejbližšího okolí. Náklady se podle odhadů vyšplhají ke třiceti milionům korun a město se zavazuje ke spoluúčasti, která bude minimálně dvacet procent.

V Jablonci opravili nejstarší dům, za 23 milionů tam bude infocentrum

V plánu je i čerpání dotace, která v případě úspěchu se vyšplhá zhruba k čtyřiadvaceti milionům korun. V projektu je zahrnutá realizace expozice a dílčí stavební úpravy. Žádost o dotaci zpracuje Kultura Jablonec a podá jí do dotačního programu Interreg Česko – Polsko. Výsledky se očekávají letos v září.

Organizace Kultura Jablonec posílila přeshraniční spolupráci a díky tomu může financovat různé projekty z programu Interreg. Svého partnera našla nyní u našich severních sousedů. „Podařilo se nalézt polského partnera pro projekt Městského muzea v Jablonci nad Nisou, kterým je polská organizace Fundacja Kuźnia ze Zhořelce,“ vysvětlila Hamplová.

„Stáli jsme před otázkou, jak v relativně krátkém čase vybrat kvalitní tým, který připraví i projekt nezbytných úprav a celkové scénografie výstavy. Kancelář architektury města připravila zadání a vyhlásila soutěž mezi čtyřmi týmy, které jsme vybrali na základě referencí,“ prozradil Jakub Chuchlík, náměstek pro rozvoj a digitalizaci. „Komise doporučila k výběru návrh architektonického studia Schwestern.“