Byl to prací prášek, uvedla policie k nálezu látky mařící odlov prasat

  14:30,  aktualizováno  16:46
Bílou krystalickou látkou vysypanou v lese mezi Libercem a Jabloncem, která by podle odborníků mohla hatit vnadění při odlovu divočáků profesionálními snajpry, byl prací prášek. Možné maření odlovu řeší od úterý policisté, kteří se zabývají také močením myslivců v oblasti. Rozsáhlá policejní akce má zamezit šíření afrického moru prasat. Noční manévry ale mají řadu kritiků, především ze strany myslivců.

Byl to prací prášek, uvedla policie k nálezu látky údajně mařící odlov prasat na Jablonecku | foto: Policie ČR

O myslivcích, kteří močili v honitbě, čímž mohli zvěř odehnat, i o původně neznámém bílém prášku jako první informovaly Seznam Zprávy. Informaci potvrdila mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

„Na místě jsme zajistili bílou krystalickou látku, která se nesla zhruba 300 metrů. Vyhodnocujeme, o jakou látku se jedná, a se státním zástupcem vyhodnocujeme další kroky,“ přiblížila dopoledne Rubášová.

Odpoledne už byly výsledky známy. „Jednalo se o prací prášek. Následně jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé nemoci,“ sdělila Rubášová následně.

Šíření afrického moru zabrání policejní střelci, vydali zákaz vstupu do lesů

Podle ní se policie bude zabývat i dvojicí myslivců, které zachytila fotopast močit v místě, kde v noci policejní snajpři zvířata loví. „Je to jedna z věcí, ke kterým se budeme muset postavit, ale teď nevím, v jaké je to fázi,“ říká Rubášová.

„Takové chování je těžko pochopitelné‼️“ rozlítil se na sociální síti kvůli incidentu ministr zemědělství Marek Výborný. „Snažíme se zastavit nebezpečný africký mor, někteří se to ale snaží zjevně mařit. Lidská moč působí jako pachový ohradník, prasata odpuzuje, a je potom pochopitelně složitější je odstřelit.“

Vnadění to neohrozí, míní hospodář myslivců

Na snímcích z neznámé fotopasti, které kolují po sítích, jsou dva myslivci z Mysliveckého spolku Zelené Údolí. „Členové se tam vyčůrali, ale nemyslím si, že to černou zvěř odradilo, jak se někdo domnívá. Na tom místě se celkově ulovily čtyři kusy ze čtrnácti. To znamená, že toto vnadiště bylo nejintenzivnější, co se týče odstřelu. Nedošlo tak k nějakému znesnadnění práce,“ míní hospodář spolku Jan Bejdák.

Podle něj sice může lidská moč mít vliv na výskyt prasat, ale ne na takto zvěří vyhledávaném vnadišti. „Tohle vnadiště bylo, když to řeknu odborně, pravidelně vnaděno, a té zvěři to vůbec nevadí. Teď už tam ale nechodí, protože kusy, které to tam znaly, jsou odlovené, a selata to tam neznají.“

Bejdák si je navíc jistý, že nešlo o žádnou partyzánskou akci, která měla znemožnit policejní odstřelovače. Těm se zatím podařilo odlovit 14 kusů zvěře, v posledních dvou nocích vyšli naprázdno.

„Ptal jsem se jich, co tím sledovali, a řekli mi, že se jenom potřebovali vyčůrat. Je to skupina, která má za úkol odstraňovat zastřelené kusy. A naopak se cítí dotčeni, že je někdo fotí při lidské potřebě,“ upozorňuje Bejdák, podle kterého patří fotopasti odboru životního prostředí v Jablonci.

„Ta čísla někdo přepálil“

Bejdák zároveň policii a její manévry nehaní. Nízký počet zastřelených kusů přisuzuje nepřesnému výpočtu počtu zvěře. „Na tiskové konferenci padlo, že je tu 200 a více kusů. Ale někdo ta čísla přepálil a teď ten výsledek zkrátka není,“ míní.

Podle ředitele liberecké zoo Davida Nejedla skutečně může lidský pach odradit zvěř. „Podél silnic, na krajích polí, jsou na řadě míst dřevěné kůly s látkou připomínající montážní pěnu, ale ve skutečnosti to má za úkol odehnat zvěř, aby nevbíhala na silnici,“ objasňuje.

Jako odpuzovač zvířat podle něj funguje rovněž lidský pot. „Ten se používá i na ochranu ptačích budek před lasičkami. Na nás se taky dost lidé obraceli se žádostí o tygří hovna. V neposlední řadě se používají lidské vlasy, například z kadeřnictví, které si lidé dávají do starých silonek a věší je po zahradě. Ale fungují i mejdlíčka, co se dávají do pisoárů,“ dodává.

14 milionů za 14 prasat. Myslivci se posmívají policii za odstřel divočáků

Policejní akce odstartovala v pondělí 4. listopadu. Policejní snajpři z areálu rýnovické věznice každou noc vyrážejí lovit divočáky, aby zastavili šíření afrického moru prasat. Od pondělí do čtvrtka je po setmění vstup do lesů zakázán.

„Úkol je jasný – chceme ochránit komerční chovy prasat domácích, protože to by byl obrovský problém. Při této nemoci je téměř stoprocentní úmrtnost. Škody by byly obrovské,“ řekl při zahájení akce v Jablonci nad Nisou ministr zemědělství Marek Výborný.

Manévry se ale setkávají s kritikou ze strany myslivců. „Jsou to vyhozené peníze. Kdyby ty prachy dali uživatelům honiteb, tak se těch prasat uloví mnohem víc,“ řekl před pár dny předseda Okresního mysliveckého spolku Liberec Josef Žďárský.

V honitbě Rádlo, kde snajpři působí, myslivci od letošního dubna ulovili 80 prasat. Ve svém volném čase a většinou jen se základní výbavou. Policisté ale akci nevidí jako neúspěch. Bude pokračovat a výbava za 14 milionů jim zůstane.

4. listopadu 2024

Autor: