Stavba cyklostezky finišuje, obyvatelům Ralska přivede i stabilní internet

  17:28
Na nové cyklostezce mezi Mimoní a Ploužnicí pod Ralskem brzy začne zkušební provoz. Dokončování úseku v délce dva a půl kilometru, který stál 24 milionů korun, doprovázejí nadšené reakce místních.

Cyklostezka propojí Ploužnici s Mimoní, zároveň i se zbytkem světa. Součástí stavby je totiž přivedení optického kabelu na internet, na který se napojí okolní obce. | foto: archiv M. Tůmy

„Dokončili jsme lávku přes Ploužnický potok, na jejíž stavbu padla asi třetina rozpočtu. Rozvedli jsme veřejné osvětlení a všechno je připravené na pokládku asfaltu,“ přiblížil starosta Ralska Miloslav Tůma. 

Poté přijdou na řadu instalace značek, tabulí a laviček. „Stavba musí být hotová v listopadu, poslední práce proto připadnou na příští měsíc,“ uvedl Tůma.

Nová cesta podél silnice č. II/268 bude sloužit cyklistům, bruslařům, pěším a kočárkům. Cyklostezka propojí Ploužnici s Mimoní, zároveň i se zbytkem světa. Součástí stavby je totiž přivedení optického kabelu na internet, na který se napojí Ploužnice, Hvězdov a v budoucnu i Hradčany. 

Starosta si od toho slibuje, že obyvatelé Ralska už nebudou mít problémy s internetem. „Stezka zajistí lepší přístup ke službám, obchodům nebo k domovu seniorů. A optický kabel by měl přinést stabilnější připojení k internetu, které nebude trpět výkyvy při špatném počasí,“ řekl starosta Ralska.

Za nejnáročnější úsek považuje zmíněný most, který musí udržet i údržbářské vozy. Asi dvacetimetrová lávka vede přes Ploužnický potok a bažinu. „Museli jsme nečekaně řešit přeložku vody a kanalizace, což byla práce navíc. A lávka stojí na pilotových základech, ani to není levné,“ informoval Tůma. Cyklostezku postavili díky dotaci ve výši 85 procent ze státního fondu infrastruktury. 

„V následujících čtyřech letech na ni chceme napojit i Kuřívody, ale jsme teprve na začátku. Je tam malá překážka, vlastně docela velká. Kopec Červený vrch,“ dodal. Ten se musí kvůli nalezišti obejít obloukem. Bude náročnější zdejší trasu vymezit a také to bude stát víc peněz. „Věřím, že tuhle překážku zvládneme překonat,“ zakončil starosta Ralska Miloslav Tůma.

Cyklostezka spojí Ploužnici s Mimoní.

Cyklostezka spojí Ploužnici s Mimoní.

Autor: