Jablonec zažehnal problémy s nedostatkem strážníků, nabídl jim byty a příspěvky

  6:22,  aktualizováno  6:22
Náborové příspěvky, služební byty nebo příspěvky na rekondiční pobyty. V Jablonci se díky motivačním pobídkám podařilo odvrátit potíže kvůli hrozícímu nedostatku strážníků.

Jablonečtí strážníci jako první v republice začali používat v autě mobilní kameru, ze které online přenos míří rovnou na operační středisko i do systému centrální automatické kontroly vozidel.(10/23) | foto: Martin Trdla, MF DNES

Nyní tak má jablonecká městská policie 47 strážníků a osm zaměstnanců, z toho šest asistentů prevence kriminality a dvě lektorky dopravní výchovy na dětském dopravním hřišti.

Od 1. dubna nastoupili další čtyři strážníci a vylepšil se i jejich věkový průměr na současných 44 let. V roce 2024 ukončilo pracovní poměr sedm strážníků a deset nových nastoupilo do služby.

„To je velmi pozitivní zpráva. Podařilo se tak odvrátit problémy, které předpovídala v roce 2020 personální analýza. Ta říkala, že mezi lety 2022–2023 bude nutné kvůli nedostatku lidských zdrojů ukončit projekt Okrskář, a že městská policie bude nucená mezi lety 2024 a 2025 ukončit nepřetržitý provoz,“ uvedl jablonecký primátor Miloš Vele. V náboru nových strážníků chce městská policie pokračovat i letos.

V loňském roce odhalili jablonečtí strážníci rekordní počet přestupků, celkem 9 820, což představuje nárůst o 2 289 přestupků oproti předchozímu roku.

Častější kontroly parků a hřišť

„Největší nárůst jsme zaznamenali v dopravě a při porušení zákona o odpadech,“ doplnil ředitel městské policie v Jablonci Michal Švarc. „Naším cílem je zvýšit bezpečnost na rizikových místech, jakými jsou okolí škol a oblasti s častou nehodovostí.“

Strážníci se zaměřili hlavně na kontroly parků nebo dětských hřišť (například Tyršovy sady, Lesopark Žižkův vrch, vnitroblok v ulici Budovatelů), centrum města (především ulice U Muzea, autobusové nádraží, OD Central, Dolní náměstí, Mírové náměstí, letní scéna) a okolí jablonecké přehrady.

„Tato místa byla vybraná na základě stížností obyvatel a konkrétních zjištění. Přítomnost hlídek zde má zvýšit pocit bezpečí obyvatel a odradit potenciální pachatele,“ podotkl Švarc. Nejvíce přestupků strážníci zaznamenali v ulici Podhorská, kde jich hned na místě řešili 86.

Od letošního února represivní radar měří rychlost ve vytížené ulici U Přehrady, kde řidiči často překračovali povolenou „padesátku“. Už první měsíc radar oznámil 238 přestupků. Nejvyšší naměřená rychlost v poslední době v tomto místě byla 78 km/h. Městská policie pokračuje v měření rychlosti také v Maršovicích a nově i v Lučanech nad Nisou.

Autor: