Lyžařské areály vyhlížejí nejistou sezonu, investují do zasněžování i vleků

  17:22
Nová sjezdovka, nové vleky, početnější sněžná děla. Skiareály v Libereckém kraji se připravují na nadcházející zimní sezonu. I když netuší, jak se vyvine situace kolem epidemie koronaviru a vládních omezení.

Tanvaldský Špičák | foto: MF DNES

Lyžařská střediska v Jizerských horách a v Krkonoších se intenzivně připravují na zimní sezonu. Do zlepšení služeb investovala desítky milionů korun.

Největší investici za 30 milionů korun provedla společnost SKI Bižu, která provozuje areály na Tanvaldském Špičáku, v Bedřichově a v Hraběticích. Na Špičáku lyžaři ocení nový přibližovací vlek. 

„Měli jsme jen jeden, u kterého byla vždycky velká fronta. Lidé nám nadávali, někteří raději chodili pěšky. Teď budou dva vleky vedle sebe, takže kapacita se zdvojnásobí,“ sdělil ředitel SKI Bižu Pavel Bažant.

Na Špičáku se také zlepší zasněžovací systém, areál má i novou rolbu. V Hraběticích dostanou větší prostor malí lyžaři díky většímu dětskému hřišti.

V Bedřichově žádné novinky pro letošek nejsou, výhledově se tam ale počítá s velkou retenční nádrží pro výrobu umělého sněhu.

Nová sjezdovka a kratší fronty

Na novou sjezdovku se pak mohou těšit lyžaři na Ještědu. Sjezdovka Nová Skalka o délce přes 1,5 kilometru a šířce 45 metrů nabídne dostatek prostoru pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi i vyznavače sportovní carvingové jízdy.

I když se s kácením šesti hektarů lesa kvůli nové sjezdovce začalo teprve před 14 dny, do začátku zimní sezony bude podle ředitele skiareálu Jakuba Hanuše určitě hotová. Středisko také přišlo s novinkou ohledně skipasů. Jako jediné v ČR nabízí předprodej permanentek i na tři roky.

Také Sportovní areál Harrachov uvádí svoji největší novinku v sekci skipasy. Od letošního roku je prodává i online. Cena přitom zůstane stejná jako vloni. „Doufáme, že systém zmírní fronty u prodejních okének a sníží vzájemný kontakt návštěvníků,“ uvedla marketingová manažerka areálu Vladimíra Černá. 

Přímo u lanovky na Čertovu horu naleznou lyžaři také novou úschovnu věcí. „Ocení ji zejména lyžaři, kteří přijedou na hory s vlastním vybavením a nechtějí každý den hledat místo na parkování auta nebo přenášet lyže každý den ze sjezdovky do hotelu,“ dodala Černá. Harrachov pořídil také čtvrté zasněžovací dělo.

Roušky můžou být na sjezdovce nebezpečné

V Rokytnici nad Jizerou šla podstatná část investic také do lepšího zasněžovacího systému. „Měnili jsme staré rozvody, některé trubky byly staré přes dvacet let a už z nich prosakovala voda,“ zmínil ředitel areálu Vít Pražák. 

Lepší podmínky pro zasněžování bude mít i krkonošské Benecko díky posílené kapacitě zasněžovacího systému a nové retenční nádrži za pět milionů korun. Zlepšení se tam dočkal i park pro dětské lyžaře, do kterého obec investovala 10 milionů.

Provozovatelé letos obecně očekávají kvůli koronaviru víc českých lyžařů a naopak úbytek těch ze zahraničí. Momentálně střediska řeší, jak to bude s rouškami v lanovkách, protože ty se považují na rozdíl od vleků za hromadný dopravní prostředek. 

Vít Pražák ze Skiareálu Rokytnice ale doufá, že lanovky dostanou výjimku. „Je rozdíl, když cestujete v uzavřeném prostoru v metru nebo na čerstvém vzduchu na lanovce. Používání roušky při lyžování může být kontraproduktivní, spousta lyžařů nosí brýle, které se jim kvůli roušce mlží, což může být nebezpečné,“ upozornil.

21. října 2020