V Liberci zahraje skupina Lunetic, kdysi se na jejím koncertě málem střílelo

  16:30
Hity jako Máma, Only You, Ať je hudba tvůj lék nebo Dotyky. Ale taky kolabující fanynky, problémy s drogami a odchod jednoho ze členů. Skupina Lunetic formovala hudební vkus mládeže na konci devadesátých let a vášně vzbuzuje i po téměř čtvrtstoletí. Po nedávném comebacku se v sobotu představí v Liberci. Městě, na které má nezapomenutelnou vzpomínku.

Kapela Lunetic na akci 90s Explosion (2023) | foto: 90s Explosion

Byl pátek, 9. dubna roku 1999. Na koncert nejpopulárnější kapely náctiletých fanynek, čtveřice Lunetic, mířil do liberecké sportovní haly dvoutisícový dav. V chumlu se tísnil i policista P. B.

Přišel v uniformě a měl dohlížet na hladký průběh příchodu fanoušků k místu konání. „Táhl z něj alkohol,“ tušila trable jedna z účastnit akce.

Nejspíš by k žádnému incidentu nedošlo, kdyby sám policista nedostal nápad využít svého postavení a proniknout přímo do haly, kde se také chtěl podívat na koncert.

U ochranky ale narazil. Vytáhl proto služební zbraň, mával s ní mezi vyděšenými návštěvníky a vyhrožoval, že pokud ho dovnitř nepustí, nechá koncert zrušit. To se mu nepodařilo, následně se zpovídal ze zneužití pravomoci veřejného činitele a jako trest si odnesl srážky z platu po dobu tří měsíců za nevhodné chování.

K podobnému pozdvižení by tentokrát dojít nemělo. Kapela se sice vrací pod Ještěd, ale nikoliv do velkého sálu, nýbrž do hudebního Klubu Lípa. Přesto je o Václava Jelínka, Aleše Lehkého a Davida Škacha obrovský zájem.

Klub je téměř vyprodaný

„Chtěl jsem je pozvat už loni, kdy byli dokonce levnější. Ale mladší kolegové se mi vysmáli. Letos si ale všimli, že mají úspěch, a tak už kývli. Chyba to nebyla, protože vstupenky jsou už skoro vyprodané,“ říká majitel a programový ředitel klubu Martin Hřebík, který se osobně zúčastnil jednoho z prvních koncertů kapely ve městě.

„Dřív jsem pracoval v televizi a dokonce mám záznam z Discolandu Farao, kde tuším v roce 1998 vystupovali. Má to hroznou kvalitu, ale byl jsem u toho,“ vzpomíná Hřebík.

Lunetic se opět rozpadá. V kapele skončil Martin Kocián

Nemrzí ho, že Lunetic vystoupí bez Martina Kociána, enfant terrible kapely, který měl v minulosti problémy s drogami a ostatní členové se s ním rozloučili? „Je to smutné. Shodou okolností byl u nás v klubu nedávno zapařit.“

Koncert začne ve 23 hodin. Večer nebude nijak tematicky zaměřený, přesto se oproti jiným akcím v klubu bude lišit. „Dorazí podstatně starší ročníky, než k nám chodí běžně,“ směje se majitel podniku a dodává, že vstupné stojí v předprodeji 399 korun, na místě pak bude o něco dražší.

Lunetic na Mafra plaze vzpomínali a hráli (16. září 2018)

16. září 2018

Autor: