Psi větřili, že se blíží voda. Frýdlantsko počítá škody po povodních

  17:40
Teprve před pár měsíci se její rodině podařilo napravit to, co v srpnu před deseti lety zpustošila povodeň. Neklidná voda si však na blížící se výročí katastrofy vzpomněla. Aleně Cvrčkové k němu málem nadělila danajský dar.

Hasiči odklízejí pytle z nábřeží ve Frýdlantu. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Tentokrát „jen“ v podobě zaplavené zahrady a sklepa. Přesto by obyvatelka domu v sousedství řeky Smědé Raspenavu za jiné místo k žití za žádnou cenu nevyměnila.

„Ve sklepě mám asi půl metru vody, ale tu mi zítra nebo pozítří odčerpají hasiči. Nemám tam nic důležitého, spíše nějaké staré sklenice. Něco se dostalo i na zahradu, ale to se nedá vůbec srovnat se situací před deseti lety. Tehdy jsem měla vodu v obýváku skoro až ke stropu. O víkendu mi to aspoň zalilo kedlubny,“ říká se smíchem Cvrčková. 

Je v něm však cítit porci hořkosti. „Přeci jen jsme měli strach. Hned se vám vrátí vzpomínky na rok 2010. My tenhle dům dali do kupy až poměrně nedávno. Bála jsem se, abych o tu všechnu práci a peníze nepřišla,“ dodává starší žena nedaleko řeky, která se v pondělí dopoledne náhle tváří jak nevinné koťátko. „Že se něco chystá však nejlépe věděli naši dva psi. Ještě než k nám v sobotu vystoupala voda, něco větřili a strašně se báli.“

I přes nepřízně osudu by seniorka bydlení tady za jiné nikdy nevyměnila. „Mám to tu moc ráda, jsou tu skvělí sousedé, pěkná příroda. Už tu chci dožít,“ upozorňuje Cvrčková. 

Když je voda tichá, něco není v pořádku

Nedaleko odtud s výhledem na jez uklízí starší silnější muž několik větví od stromů, které mu Smědá o víkendu vrtošivě nadělila na zahradu. „Já už tu zažil několik povodní, a tak jsem mohl jen doufat, že ta víkendová nebude tak strašná jako před deseti lety. Nakonec ne, ale strach jsme měli. Na druhou stranu, když je naopak sucho a vody v korytě je málo a je tichá, člověk má až divný pocit, že něco není v pořádku,“ svěřuje se obyvatel třítisícového městečka.

V nedalekém Frýdlantu v pondělí dobrovolní hasiči odklízejí pytle s pískem a protipovodňové zábrany z nábřeží v centru města. V sobotu a neděli tady vlny Smědé jen tak tak nepřeskočily na most. Náhle tu ale vůkol vládne sluneční letní den a zvýšená hladina řeky se jen občas neklidně zavlní. Tabulka v nedalekém parku však varuje, že zdání vždycky může klamat. 

„Rozsáhlé a ničivé záplavy postihují celou oblast pravidelně snad od nepaměti. První písemné zprávy o povodních na Smědé pocházejí z 21. července 1432. Z 35 obzvláště velkých povodních v rozmezí 450 let jich bylo 28 způsobeno průtržemi mračen,“ stojí na informační ceduli. „Především návštěvníci Frýdlantu se často v suchém období diví vysokým zděným břehům řečiště Smědé, na první pohled malé a klidné říčky. Toto hluboké koryto však může být za málo hodin plné divoce proudící vody.“

Odhady škod po víkendových povodních se pohybují v milionech korun. „Hodně škod je na krajnicích komunikací, poškozené jsou břehy za opěrnými zdmi v řece,“ uvedl pro ČTK starosta Raspenavy Pavel Lžičař. „Zda nejsou škody i v korytě, nelze zatím kvůli množství vody v něm zjistit. Odhaduji je asi na deset milionů.“ Před deseti lety škody po záplavách dosáhly částky více než osm miliard korun.

I když jsou na obyvatelích nejsevernějšího českého pohoří občas vidět zoufalství s bázní, možná souhlasí s citátem řeckého filozofa Thaléa z Milétu, který taktéž stojí na frýdlantské ceduli: „Principem všech věcí je voda, z vody je vše a vše se do vody vrací.“

Autor: