Cestování na Frýdlantsko se ztíží, dráhy nasadí horší vlaky

  13:34
Cestující z Liberce na Frýdlantsko se musí do konce června spokojit s nižší kvalitou vlaků. Podle smlouvy s Libereckým krajem mají České dráhy na železnici vypravovat nízkopodlažní moderní vozy Stadler Regiospider. Místo modrých souprav ale vyjedou žluté Regionovy, které nabízí nižší komfort.

Modré soupravy teď na Frýdlantsko zajíždět nebudou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V některých vozech tak nebude tolik místa například pro přepravu kočárků, vozíčkářů či jízdních kol. A někde navíc nebudou ani prodejní automaty jízdenek a strojky na jejich označení. Cestující si tak jízdenku zakoupí u průvodčí, a to bez přirážky. Omezení se týkají tratí Liberec – Černousy, Liberec – Jindřichovice pod Smrkem a Liberec – Bílý Potok.

Na trať vyrazí žluté vlaky

Na trať vyrazí žluté vlaky

„Důvodem jsou plánované, ale i neplánované opravy na vozidlech typu Stadler. České dráhy jich nemají tolik, aby naplnily podmínky smlouvy. K dispozici má být pro trať patnáct vozidel a dvě záložní soupravy. Kvůli neplánovaným opravám to ale není možné. Doufám, že cestující to pochopí a spokojí se s náhradní dopravou ve vozech Regionova,“ řekl náměstek hejtmana Jan Sviták.

„Budeme sledovat, zda České dráhy i přes tyto komplikace neomezí přepravní kapacitu vozů, a že na tratě nenasadí jiná, zastaralejší vozidla. To bychom brali jako porušení smlouvy,“ poznamenal.

Na omezení kvality služeb přistoupil Liberecký kraj i proto, že vozy Regionovy umožní zachovat bez omezení přímé vlaky do Bílého Potoka a Jindřichovic pod Smrkem, stejně jako přestupy z vlaků na regionální autobusové linky na Frýdlantsku.