Cena za depozitář roste, nevyčíslitelná sbírka bude v Českém Dubu

  16:46
Od poštovních známek po kabinovou lanovku. Desítky tisíc předmětů má uloženo Severočeské muzeum v nepříliš vyhovujících podmínkách v budově bývalé střední školy v Jablonci nad Nisou. Situaci má vyřešit plánovaný centrální depozitář, který by se měl začít stavět za čtyři roky.

Depozitář v provizorních prostorách v budově bývalé střední škole v Poštovní ulici v Jablonci už nevyhovuje. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Původně se počítalo, že bude stát 150 milionů, teď už se částka navýšila na 220 milionů. Jak sdělila krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová, peníze by neměly být problém.

„V dalším programovacím období by na tento typ výstavby měly být prostředky. Chceme být proto připraveni s projektem,“ sdělila Vinklátová. „Momentálně budeme vypisovat výběrové řízení na projektování.“

Provizorní depozitář dosluhuje

Centrální depozitář má sloužit všem pěti krajským příspěvkovým kulturním organizacím. Tedy Severočeskému muzeu, Vlastivědnému muzeu a galerii v České Lípě, Muzeu Českého ráje, Krajské vědecké knihovně Liberec a Oblastní galerii. Nejvíce předmětů mnohdy velmi vysoké hodnoty je uskladněno v centrálním depozitáři v provizorních prostorách v budově bývalé střední školy v Poštovní ulici v Jablonci nad Nisou.

Ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek přiznává, že před lety, kdy museli opustit některé depozitáře, jim budova v Jablonci velmi pomohla. Teď už ale nutně vyžaduje rekonstrukci. 

„Není přímo v havarijním stavu, ale například je špatná střecha. Není to dlouhodobě udržitelný stav,“ upozornil Křížek. Podle něj je ale o sbírky dobře postaráno a k poškození dojít nemůže. „Jsme jako nemocnice, musíme se o ně postarat. Zařídili jsme například provizorní klimatizaci,“ dodal.

Celkově Liberecký kraj vlastní podle jeho mluvčího Filipa Trdly stovky tisíc předmětů nevyčíslitelné historické hodnoty. Sbírky jsou také uloženy v Harrachově, Mníšku, Raspenavě a Sloupu v Čechách. 

Místo Liberce Český Dub

Místo, kam by se v budoucnosti mohly přestěhovat, už je jisté. Centrální depozitář by měl vzniknout na bývalých pozemcích Silnic LK na okraji Českého Dubu.

„Preferovali jsme sice Liberec, ale Liberecký kraj bohužel ve městě žádnou vhodnou parcelu nemá. Momentálně připravujeme zadání,“ sdělil Křížek s tím, že s řediteli svých organizací kraj na přípravě depozitáře spolupracuje. V nové budově by podle něj měli k dispozici tisíce metrů čtverečních.

Architektonický návrh na budovu existuje už několik let. Jeho autorem je Společnost Adam Rujbr Architects. „Hledali jsme architektonickou kancelář se zkušeností z projektování velkých pasivních staveb, ideálně právě depozitářů. Veřejné budovy musí být nyní stavěny nízkoenergeticky nebo ideálně právě jako pasivní. Zkušenosti kanceláře v této oblasti nám dávají záruku kvalitního zpracování investičního záměru,“ uvedla už dříve Vinklátová. 

Podle ní musí mít depozitář specifické podmínky, vhodné právě pro uložení sbírkových předmětů tak, aby zůstaly zachovány pro další generace. „Znamená to stabilní vlhkost a teplotu. Tyto typy staveb jsou provozně velmi náročné, pasivní standard je proto vhodným řešením,“ dodala.