Dělníci v páternosteru vzpříčili štafle, zdemolovaly kabinky i strojovnu

  14:44,  aktualizováno  15:40
Dvě kabinky a strojovnu unikátního páternosteru zdemolovali dělníci, kteří ve čtvrtek pracovali v budově krajského úřadu v Liberci. Oběžným výtahem, jenž patří mezi nejvyšší v České republice, převáželi čtvrt hodiny po poledni štafle, a ty se jim vzpříčily.

„Havárie byla způsobena externí společností zabezpečující servis pro Liberecký kraj. Došlo k totálnímu poškození dvou kabin a strojovny. Nehoda se obešla bez zranění,“ uvedl mluvčí kraje Jan Mikulička.

Podle něj to není poprvé, co v budově krajského úřadu způsobily poškození oběžného výtahu vzpříčené štafle. 

„Apelujeme na všechny návštěvníky úřadu, aby nevstupovali do kabin páternosteru s rozměrnými předměty, protože nastupování do jedoucích kabin i vystupování z nich není v takovém případě snadné a k neštěstí může dojít velmi lehce,“ poznamenal Mikulička.

Dodal, že krajský úřad disponuje i klasickými výtahy, kterými lze tyto předměty přepravovat.

Hluk, jako když padá dům

Poničený páternoster v příštím týdnu prohlédne servisní firma a navrhne postup oprav. Zatím tak není jasné, kdy se výtah znovu rozjede.

Podle očitého svědka nehoda způsobila hluk, který se nesl několika patry krajského úřadu.

„Byly to rány a skřípění, jako když padá barák. Třísky létaly metr daleko od šachty,“ uvedl svědek, který si nepřál uvést jméno, ale redakce ho zná.

Úřad sídlí v jednadvacetipodlažním „libereckém mrakodrapu“, který je nejvyšší stavbou Libereckého kraje a jedenáctou v Česku. Měří 78 metrů. Páternoster, který skrývá uvnitř, měří 56,8 metru, má 16 stanic a 35 dřevěných kabin. Za hodinu může přepravit z jednoho nástupního místa až 480 lidí.

Autor: