Petardy přes rok nechceme, říká Změna. Povolila by je jen na Silvestra

  11:18
Libercem by se už kromě jediného dne v roce neměly ozývat žádné otravné dělbuchy a hlučné ohňostroje. Tím dnem by byl Silvestr. Vyhlášku s tímto návrhem připravuje teď Změna pro Liberec. Za použití zábavní pyrotechniky jindy než na konci roku by pak hrozila pokuta.

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Už několik let trápí nejen pejskaře a jiné chovatele, ale i řadu obyvatel města nadměrný hluk od ohňostrojů, petard a dělbuchů, který trvá kolem Vánoc vždy několik dní. Pominout přitom nejde ani negativní dopad na životní prostředí. Kromě nepořádku jde i o jedovaté plyny, které ze zábavní pyrotechniky zůstávají v ovzduší,“ vysvětluje Radka Benešová, která je iniciátorkou připravované vyhlášky.

Její text už dostali k připomínkování všichni zastupitelé, projednávat by se měla na jejich únorovém zasedání. Inspiraci si Změna vzala z Doks, kde podobná vyhláška začala platit letos v lednu

Ohňostroj kdykoliv v roce pouze s výjimkou

„Nejde o plošný zákaz použití zábavní pyrotechniky, ten je v podstatě nevymahatelný. Zůstává tam prostor k jejímu použití na Silvestra. Kromě toho si budou moci občané požádat o udělení výjimky pro nějakou soukromou akci, oslavu narozenin a podobně. Museli by to ale udělat třicet dní před plánovou akcí, aby o ní mohla rozhodnout rada města a také lidé stihli informovat své sousedy,“ upřesnil zastupitel Josef Šedlbauer.

Liberec se už několikrát pokoušel o regulaci zábavní pyrotechniky. Používat se například nemá v Lidových sadech v okolí zoologické zahrady. Opatření ale moc účinné není.

Autor: