První sportovní porsche měl i James Dean, repliku ukazují ve Vratislavicích

  8:20
Šlo o vůbec první sportovní vůz značky Porsche. K zákazníkovi se dostal 8. června 1948. Za aerodynamickým tvarem stojí Erwin Komenda, který také navrhl tělo vozu Volkswagen Brouk. Porsche 356. Věrnou kopii legendárního vozu teď mohou obdivovat návštěvníci rodného domu Ferdinanda Porscheho ve Vratislavicích.

„Předání úplně prvního sportovního vozu nesoucího rodinné jméno Porsche zákazníkovi proběhlo 8. června 1948. Během následujících deseti let však originální automobil prošel řadou úprav. V restaurátorských dílnách stuttgartského Porsche Muzea proto v roce 2018 vznikl unikátní Show Car, s milimetrovou přesností rekonstruující prapůvodní podobu originálu,“ vysvětluje Vítězslav Kodym, mluvčí Škoda Auto, která muzeum provozuje.

Ferdinand Porsche pracoval na modelu se svým synem Ferrym, ale zemřel krátce poté, co byl postaven první prototyp. Porsche 356 se nabízela jako coupé, cabriolet a speedster.

Konstrukce automobilu použila komponenty z Brouka včetně jeho motoru, převodovky a zavěšení. Poslední vozy 356 však byly poháněny již motorem navrženým a vyrobeným automobilkou Porsche.

Jeden z vozů Porsche 356 měl i americký herec a „rebel bez příčiny“ James Dean. Později ho vyměnil za model 550 Spyder, kterému říkal Malý parchant. Poslední zářijový den roku 1955 v něm však našel smrt, když havaroval na cestě z Los Angeles.

Model 356 ale není jedinou novinkou v expozici domu. Na návštěvníky tu čeká i odhalená modulární elektrifikovaná platforma, čili jakýsi stavebnicový systém umožňující stavbu elektromobilů různých velikostí a kategorií. 

„Exponát muzea Rodného domu Ferdinanda Porscheho představuje tento technický základ sdílený například novým modelem Škoda Enyaq iV z Mladé Boleslavi,“ doplňuje Kodym.

Autor: