Liberec má vyhlášku na odtah vraků, bez novely zákona je ale bezmocný

  16:38
Desítky autovraků zabírají v Liberci místo k parkování, hyzdí okolí a představují ekologickou hrozbu. Jejich odtažení je ale více než problematické a děje se spíš výjimečně. Liberec už sice připravil vyhlášku, která usnadní odtahy těchto aut, ale zatím ji nemůže uvést v život. Čeká na novelu silničního zákona.

Odstavený Opel Corsa na parkovišti na Králově Háji | foto: Lucie Čechová

„Nový zákon už toužebně vyhlížíme. Až bude schválen, můžeme vyhlášku hned uplatnit. Novela nám dá alespoň nějaký nástroj, abychom mohli v těchto případech konat, protože současný zákon je pro město nepoužitelný,“ říká náměstek libereckého primátora Jiří Šolc.

„Nemůžeme odtáhnout vrak, dokud nesplňuje několik znaků současně. Vždy dáme dotaz na dopravní úřad a ten nám řekne, že je nesplňuje. Přestože má auto vyfouklé gumy nebo proražené dveře,“ přibližuje.

Počet autovraků porůznu odstavených na území města odhaduje na padesát. Například na parkovišti u samoobsluhy na Králově Háji stojí Opel Corsa. Kromě prázdné pneumatiky má i rozbité sklo dveří kufru. Pokud by si v něm hrály děti, hrozí jim zranění. Vozidlo má registrační značku.

Podle zákona ještě nemusí jít o vrak. Respektive, posuzování toho, co je a co není autovrak, není jasné. Zřejmé je jen například v případě, že auto vyhořelo nebo mu chybí motor.

„Když mu bude chybět kolo, také nesmí jezdit. To kolo ale může být někde na opravě. Definice je nejasná a posuzování je opravdu složité,“ zmínil jednu z potíží vedoucí libereckého odboru dopravy Pavel Rychetský.

„Přestože jsou odtahy komplikované, dějí se. Ale je to byrokraticky nesmírně složité dokazování. Hrozně nás to všechny zatěžuje. Nicméně je pořád odtahů méně, než bychom chtěli,“ doplnil Šolc.

Novela zákona by měla přinést to, že k odtažení na náklady vlastníka postačí, když auto bude mít neplatnou technickou kontrolu.

„Zákon musí říci jasně, že třeba vozidlo bez platné technické prohlídky nebo neidentifikovatelné nemá na komunikacích co dělat. Musí se lépe určit kompetence úřadu,“ je přesvědčen Rychetský.

Autor: