Vyhrál slavný Le Mans, teď závodní speciál zaparkoval ve Vratislavicích

  6:26
Očouzený od výfukových plynů, pošramocený ze soubojů kolo na kolo. Jako by právě opustil okruh vytrvalostního závodu Le Mans vypadá nový exponát Rodného domu Ferdinanda Porsche ve Vratislavicích.

Pravda je blíž, než by se mohla zdát – Porsche 919 Hybrid, které dominuje expozici, skutečně v roce 2016 slavnou dvacetičtyřhodinovku vyhrálo. A ne náhodou je nyní prakticky v nezměněném stavu k vidění ve Vratislavicích. 

Fotogalerie

„Ferdinand Porsche, automobilový konstruktér a vizionář individuální mobility, prováděl první pokusy s elektřinou právě v domě svých rodičů v libereckých Vratislavicích,“ přibližuje Andrea Frydlová, vedoucí muzea Škody v Mladé Boleslavi.

Právě česká automobilka rodný dům před třemi lety opravila a zpřístupnila.

Ferdinand Porsche, který se ve Vratislavicích narodil roku 1875, zkonstruoval první hybridní automobil s elektromotory v nábojích kol již v roce 1900 a nazval jej Semper Vivus, tedy Věčně živý.

O 113 let později debutoval závodní vůz Porsche 919 Hybrid. Prototyp vyhrál ve své třídě v letech 2015, 2016 a 2017 prestižní podnik 24 hodin Le Mans, v šampionátu dosáhl celkem sedmnácti vítězství a získal po třech titulech za sebou v hodnocení značek i v hodnocení jezdců.

Vystavený vůz z roku 2016 nese startovní číslo 2 posádky Neel Jani – Marc Lieb – Romain Dumas. 

Z celkového výkonu 900 koní připadá na elektromotor pohánějící přední kola 400 koní. Vzadu pracuje přeplňovaný benzinový čtyřválec s 500 koňmi.

Unikátní exponát je možno vidět v pátek, sobotu a neděli od 9 do 17 hodin, v ostatní dny po předchozí domluvě.

Autor: