Studentka postavila vyhlídku na hvězdy, chce ji umístit v Jizerkách

  16:18
Vyhlídku na hvězdnou oblohu, která má upozornit na problém světelného znečištění, vytvořila jako svoji diplomovou práci studentka liberecké univerzity Eliška Látalová. Dřevěnou observatoř by ráda umístila do Jizerských hor, stavba je zatím v univerzitním parku.

Eliška Látalová a její Vyhlídka na hvězdnou oblohu | foto: Adam Pluhař, TUL

„Pro Jizerské hory jsem vytvořila Vyhlídku na hvězdnou oblohu s možností nouzového přenocování,“ doplnila studentka fakulty umění a architektury. „Mimo jiné bych i díky vyhlídce ráda pomohla s otvíráním problému světelného znečištění. Fenomén Jizerské oblasti tmavé oblohy je jedinečný, světelný smog jej ale stále víc ohrožuje.“

Observatoř je v univerzitním parku obrácená k severu, za jasné noci z ní pozorovatel kromě jiných hvězd spatří Polárku. Látalovou čekají jednání s úřady, aby vyhlídku mohla přemístit do Jizerských hor.

„Je to chráněná krajinná oblast, zapotřebí budou povolení a jednání se správou CHKO nebo Lesy ČR, ale ráda bych vše dotáhla do úspěšného konce, aby se vyhlídka mohla nakonec v okolí Jizerky postavit. Je to materiál, který nijak přírodě neublíží, naopak časem sám zanikne,“ řekla autorka.

Vyhlídka ze smrkového dřeva je vysoká čtyři metry, boční stěna má na délku 3 metry. Natřená je ekologickým dřevním térem, který stavbu chrání proti škůdcům a okolním vlivům. Stavba trvala čtyři dny.

„Hodně lidí mi říká, že dovnitř bude pršet nebo sněžit a že se vyhlídka hned zničí. Já ale počítám s tím, že vyhlídku budu chodit udržovat,“ dodala Látalová.

Autor: