Liberecká revoluce v parkování se nekoná, pro auta není dost místa

  6:32
Revoluce v parkování na sídlištích, chystaná Libercem, skončila dříve, než začala. Spočívala v zavedení placených parkovacích ploch pro obyvatele sídlišť, což mělo částečně vyřešit kritickou situaci s nedostatkem volných míst pro auta.

ilustrační snímek | foto: Yan Renelt, MF DNES

Radnice je chce získat výstavbou nových parkovišť. Další parkovací místa hodlá vytvořit tak, že z některých ulic udělá jednosměrky. 

„Revoluce se nekoná,“ řekl primátor Jaroslav Zámečník. „Nemůžeme po majitelích aut požadovat, aby za svá auta platili, když je tam méně parkovacích míst než bytů. Třeba na sídlišti Rochlice o šest set méně.“ 

Liberecká radnice vybrala pro převratné změny v parkování na sídlištích lokality Rochlice – Kunratická – Vesec – Doubí – Broumovská – Františkov – Staré a Nové Pavlovice.

„V Liberci je aut víc než obyvatel. Rodiny mají běžně dvě, někdy i tři auta. Proto parkování na sídlištích zpoplatníme,“ vysvětloval letos v dubnu náměstek primátora Jiří Šolc.

Město uvažovalo o parkovacích kartách pro obyvatele sídlišť. Niiai jednoii auto by stála 500 korun za rok, na druhé šest tisíc a na třetí osm tisíc za rok. „Chceme nastolit větší spravedlnost,“ uvedl náměstek Šolc. 

Mnoha lidem se dvěma auty ale vadilo, že by zaplatili za rok šest a půl tisíce korun a stejně by nemuseli najít místo na zaparkování. Rovněž proto Liberec změny v parkování zrušil. 

„Zjistili jsme, že spravedlivý a otevřený systém parkování může vzniknout jen tehdy, pokud bude na sídlištích dostatek míst pro auta,“ prohlásil nyní Zámečník. 

Stovky aut parkují na nepovolených místech

Po zveřejnění plánu na revoluci v parkování obdržela liberecká radnice protest 211 lidí z panelového domu Hokejka v Liberci. Nepřáli si, aby městu platili za parkování vozidel v ulicích Na Pískovně a Hlávkova. „Problémy s parkováním existují v celé oblasti kolem Hokejky a ulice Vrchlického,“ řekl Zámečník. 

„V noci tam parkuje na nepovolených místech dvě stě padesát až tři sta aut. Stojí na obou krajích ulic a není mezi nimi šest metrů volný pruh, jak stanoví zákon o silničním provozu.“ 

Radnice chce za Hokejkou postavit parkoviště pro sto aut, i když kvůli němu přijde sídliště o zeleň. Některé ulice zjednosměrní, díky čemuž auta zaparkují na obou okrajích, aniž by porušovala zákon.

„V lokalitě Vrchlického a za Hokejkou tak vytvoříme čtyři sta padesát nových parkovacích míst,“ shrnul Zámečník. „Někteří majitelé vozidel k nim ale budou mít delší cestu.“

Problém s nedostatkem parkovacích ploch mohou řešit automatické systémy: