iDNES.cz

Liberec má novou ombudsmanku, předchozí skončila kvůli židovské hvězdě

  18:06
Senioři v Liberci se mohou znovu obracet se svými problémy na seniorskou ombudsmanku. Radnice teď vybrala novou poté, co předchozí ombudsmanku odvolala kvůli nevhodnému chování.

Seniorská ombudsmanka Anna Vereščáková | foto: Město Liberec

V osobním i pracovním životě se zdrží všeho, co by mohlo narušit důvěru v nezávislost nebo nestrannost. Při plnění svěřených činností se vyvaruje nevhodného a nedůstojného vystupování.

To je jen část z etického kodexu seniorského ombudsmana v Liberci, který teď město schválilo. 

„Bude zveřejněn na našich webových stránkách, aby bylo jasné, co seniorský ombudsman může a nemůže dělat, aby nebyla narušena jeho důvěryhodnost. Přeci jenom jde o veřejnou osobu. Porušení některého z bodů v etickém kodexu bude důvodem k ukončení spolupráce z naší strany,“ řekl Michael Dufek, ředitel střediska Kontakt, které v Liberci zajišťuje služby pro seniory.

Právě kvůli nevhodnému chování na veřejnosti musela skončit bývalá seniorská ombudsmanka Lenka Tarabová. Nově ji nahradila Anna Vereščáková, která dřív působila jako ředitelka Kojeneckého ústavu a dětského centra Sluníčko. 

Pošpinila památku Židů, říká město

Poprask způsobilo to, že si Lenka Tarabová při demonstraci v Praze proti vládním opatřením kvůli koronaviru připnula na bundu žlutou Davidovu hvězdu s nápisem Neočkovaný.

Poprask způsobilo to, že si Lenka Tarabová při demonstraci v Praze proti vládním opatřením kvůli koronaviru připnula na bundu žlutou Davidovu hvězdu s nápisem Neočkovaný.

Tarabovou radnice na začátku ledna odvolala z funkce kvůli tomu, že si na jedné z demonstrací v Praze proti covidovým opatřením připnula na bundu žlutou židovskou hvězdu s nápisem Neočkovaný.

I když tím Tarabová podle svách slov chtěla upozornit na to, že společnost se kvůli postoji ohledně covidu-19 začíná rozdělovat a těm, kteří se nenechají očkovat hrozí určitá omezení, podle radnice připnutím hvězdy pošpinila památku šesti milionů Židů, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech. 

„To už nebylo o svobodě myšlení a vyjadřování, které samozřejmě ctíme. Ale ombudsman je jedinečná pozice, která musí být spojena i s vysokou morální účastí ve veřejném dění,“ zdůvodnil odvolání Tarabové náměstek primátora pro sociální věci Ivan Langr (SLK). 

Ombudsmanka pomáhá lidem nad 65 let

Pozici seniorského ombudsmana zřídilo město ve spolupráci se střediskem Kontakt v dubnu 2019. Staří lidé se na něj mohou obracet v případě, že mají potíže s bydlením, řeší sociální otázky, problémy s úřady, naletěli šmejdům nebo se dostali do dluhů či si neví rady s mezilidskými vztahy. Služba je pro seniory z Liberce zdarma. Využít ji mohou lidé starší 65 let nebo osoby pobírající invalidní důchod. 

„Je mi ctí, že se na mě město i Kontakt obrátily s nabídkou na tuto práci. Jsem ráda, že se mohu této oblasti věnovat. Od loňského roku jsem členkou Rady seniorů ČR,“ zmínila Vereščáková.

Podle Langra jsou služby ombudsmana potřebné, obzvlášť v dnešní době. „Řada seniorů se teď setkává s problémy, které přináší osamělost, dostávají se do dluhů, mají problémy s bydlením či je otravují šmejdi s nabídkou nejrůznějšího pochybného zboží, které má zabránit šíření covidu.“

zpět na článek