Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

  17:50
Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Důvodem podle něj byly provize a úplatky pro lidi, kteří rozhodovali o dotaci z Evropské unie. Na záchranu zchátralého kostela mělo jít z Bruselu 65 milionů korun.

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Soud kromě kostela řeší také přípravu oddychové zóny v centru Liberce za více než třicet milionů korun. V celé kauze, v níž první obvinění padlo v roce 2014, čelí obžalobě čtyři firmy a třináct lidí včetně hejtmana Martina Půty. Hrozí jim tresty od pěti do dvanácti let.

Korytářova výpověď v některých chvílích šokovala.

„V té době měl hejtman dlouhodobý nemanželský poměr s přítelkyní, který asi stál nějaké peníze. Musel nějakým způsobem svoji mimomanželskou aktivitu financovat,“ uvedl Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Podle něj to mohlo vysvětlit korupční jednání, za něž je hejtman stíhán.

„Ta žena se na mě obrátila s informacemi, které souvisejí s kauzou,“ uvedl Korytář. „Hejtmanova tehdejší přítelkyně nejen, že popisovala svůj tehdejší vztah a co probíhalo, což by mohla být jeho (hejtmanova) soukromá věc. Ale mimo jiné uvedla, že jí hejtman sdělil, že se mě bojí. Pravděpodobně s tím, že bych na něj měl mít nějaké odposlechy,“ vypověděl Korytář.

Podle Korytáře nebyl důvod měnit financování

Hejtman Martin Půta (SLK) čelí obžalobě z braní úplatků a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu pět až deset let vězení. Podle obžaloby úplatek pro něj činil 830 tisíc korun.

Odmítá, že by vzal úplatek a říká, že mu jej ani nikdo nenabízel. Obžaloba tvrdí, že měl hejtman Půta jako tehdejší předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit, aby projekt opravy kostela zůstal v dotačním programu a peníze byly vypláceny průběžně.

Projekt byl totiž veden jako vysoce rizikový. Nevědělo se, kdo je skutečným vlastníkem kostela. Známy nebyly ani okolnosti založení společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO), která žádala o dotaci. Od začátku se proto počítalo s tím, že k proplacení dojde až po dokončení opravy.

Podle úterní výpovědi Korytáře, který byl členem výboru Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod, nebyl žádný důvod k tomu, aby se měnilo financování podezřelé zakázky na průběžné. „Jediné logické vysvětlení, které se nabízí, je to, aby se mohly vyplatit úplatky,“ domnívá se Korytář.

Půta projektu pomáhal, tvrdí Korytář

Policie od začátku operuje s tím, že zakázka opravy kostela byla o dvacet milionů korun předražená. Tvrdil to i Korytář. Na dotaz obhájce Metrostavu dal za příklad údajný rozhovor s pracovníkem jedné z firem, které na rekonstrukci kostela pracovaly. 

Fotogalerie

„Uvedl mi informaci, že se tam dělají věci, které vůbec nesouvisí s účelem projektu, ale že se ten kostel připravuje spíš na kongresové centrum nebo hotel. To je jedna z věcí, kdy usuzuji, že je zakázka předražená,“ vypověděl Korytář.

Před soudem také řekl, že Půta jednal na zasedání rady tak, aby projektu spíše pomáhal. Uvedl jeden příklad.

„Když se otevřela diskuse k projektu, byl to právě Půta, kdo navrhl, aby se to odročilo, aby nehrozilo, že se projekt zastaví,“ pronesl Korytář.

Martin Půta to u soudu vysvětlil tím, že připomínky vznesl Korytář přímo na jednání rady a musely se nejprve projednat s právníky, aby se daly zapracovat do smlouvy. 

Půta: Korytář přednesl lži a spekulace

Hejtman Půta se proti tvrzení Jana Korytáře ohradil. „Jan Korytář v několika případech vypovídal v rozporu s tím, co řekl v přípravném řízení. Přednesl u soudu řadu spekulací, informací od blíže nespecifikovaných nebo anonymních zdrojů i vyslovených lží. Na některé detaily si vzpomínal překvapivě přesně, jiné si vůbec nevybavoval,“ uvedl Martin Půta.

„Pokud jde o zatahování mého soukromí do této trestní kauzy, k němuž se uchýlil v závěru své výpovědi, nebudu ho komentovat. Ale mrzí mne, že se po sérii vlastních politických neúspěchů snížil k útokům v osobní rovině,“ reagoval Martin Půta.

Již dříve uvedl, že jeden člověk, i když šlo o předsedu regionální rady, nemohl sám o své vůli prosadit konkrétní projekt. Na Jana Korytáře zvažuje podat žalobu. „Vhledem k tomu, že pan Korytář vypovídal přes dvě hodiny, tak s právníky počkáme na písemný záznam z jeho výpovědi, a pak zvážíme, zda podáme žalobu pro křivou výpověď.“

V úterý vypovídal také bývalý ředitel úřadu regionální rady Zdeněk Vašák. Ten odmítl, že by na něj Půta kvůli projektu vyvíjel nátlak. „Diskuzi jsem vnímal jako věcnou,“ prohlásil.

Metrostav financoval opravu ze svého rozpočtu a kostel je téměř dokončen. Ani na jeden projekt nakonec nebyla dotace přidělena.

Autor: