V multikině se cítíme jako v katedrále, říká umělec vystavující v hospodě

  11:10
Jako po výbuchu v gotické katedrále to vypadá v liberecké hospodě Labský zámek. Její výstavní sál Kunst Kout nově zdobí výstava Gotika autora Filipa Dvořáka. Kromě obrazů čítá i na první pohled ohořelé trosky kostela. Jde však o polystyrenové napodobeniny.

Filip Dvořák je autorem nové výstavy v liberecké hospodě Labský zámek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Propojující téma je práce s gotikou, která je ale nahlížena současným pohledem filmových kulis. Je to takové vzpomínání na gotiku, vzpomínání na něco, co si nemůžeme pamatovat,“ říká Dvořák, který pochází z Hrádku nad Nisou.

Součástí výstavy jsou i obrazy. „Je to výběr různých věcí z různých let. Ty nejnovější obrázky jsem instaloval ještě mokré,“ přibližuje autor, který svou prací odkazuje k romantismu. 

„Romantismus sám vzpomínal na historismy, protože v tom viděl odkaz k duchovnosti nebo přesahu, který jim v té době chyběl. Je to melancholické, ale zároveň popkulturní,“ říká.

Tím naráží na části kostela, které si v ničem nezadají s filmovými kulisami.

„Hledal jsem, kde dnes může běžný člověk zažít pocit, že vstoupil do gotické katedrály. A napadla mě multikina, kde člověk ví, že nic na plátně není realita, ale stejně na tu hru přistoupí a zažije epický příběh s hrdinou,“ srovnává.

Výstavu si pochvaluji i kurátor Martin Dostál. „Filip má velký vztah k romantismu. A to jak středověkému, tak i k romantismu z počátku 19 století. Vypůjčuje a parafrázuje si z výtvarných i mentálních dějin různé vizuální fragmenty,“ říká Dostál.

„Mohou jimi být architektonické detaily gotických oken a barokní ornamenty, nekonečné uhranutí barokní oblohou či romantická vzplanutí lesními partiemi, kde poutník a malíř za svitu úplňku objeví zříceniny dávných staveb. A k tomu jemné současné malířské gesto, přemýšlení o barvě a měřítku a také o materiálu, který může být klasicky umělecký i nepatřičně překvapivý,“ dodává kurátor.

Autor: