„Okna přinesou ubytovaným větší tepelný komfort v létě i v zimě a lépe odizolují hluk,“ osvětluje správce harcovských kolejí Vladimír Karas. Červená okna i fasáda zachovají jednotný styl, aby ladily s okolními budovami.
Ostatní kolejní bloky se podobných oprav včetně třeba rekonstrukce střechy dočkají postupně. Příští rok přijde na řadu budova E, kde momentálně také panuje stavební nepořádek. Sto osm pokojů zde totiž dostává nové podlahy.
Blok B má nově bezpečnější dveře, jejichž prolomení by vandala stálo podstatně větší úsilí než dosud. Část budovy F bude mít zase nové vodovodní baterie a postupně se také vyměňují dožilé plynové kotle za nové, energeticky úspornější.
„Všechny stavební práce do začátku akademického roku stihneme,“ ubezpečuje ředitelka kolejí Iva Šídová. Už nyní je podle ní o ubytování značný zájem, žádostí eviduje více než loni.
Ceny se oproti minulému roku nemění. Za dlouhodobý pronájem zaplatí studenti ve dvoulůžkovém pokoji 120 korun denně.
Nefunkční výtahy, zákaz sprchování. Studenti na kolejích v Liberci se bouří |
Harcovské koleje disponují více než dvěma a půl tisíci lůžky, s výsuvnými postelemi se kapacita navýší o dalších 530 míst. Část kolejí o prázdninách díky výhodným cenám využívají také turisté. Ti za dvoulůžkový pokoj bez pobytové taxy platí 380 korun.
„Jen od června do července se na kolejích ubytovalo 3 237 osob a měli jsme 13 365 přespání,“ vypočítává Šídová. To je o šest tisíc přespání více než loni ve stejné době.