Legionář, epidemiolog i spisovatel. Knihovna představuje osobnosti kraje

  17:28
Liberecká knihovna na svých webových stránkách představuje významné osobnosti regionu. Hesla vznikají za pomoci pamětníků i archivních materiálů.

Libereckou knihovnu čeká oprava za 37 milionů korun. Budovu kvůli tomu pro čtenáře na tři měsíce zavřou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Vedle sebe tu stojí třeba legionář a sokol Alois Vaňura, odbojář a architekt Svatopluk Technik, epidemiolog Vladimír Zikmund či spisovatel Jaroslav Rudiš.

O každém si můžete přečíst podrobné životopisy, prohlédnout si fotografie, ukázky korespondence i různých dokumentů, vyhledat další četbu či si poslechnout jejich hlas nebo se na ně podívat na videu. Krajská vědecká knihovna vytvořila rozsáhlou online databázi osobností Libereckého kraje.

První data do katalogu sice připlula již před dvěma lety, nyní však knihovna za pomoci kraje spustila webové stránky s adresou www.osobnostilibereckehokraje.cz, na nichž se jednotlivé profily významných individualit dočkaly mnohem obšírnějšího zpracování včetně již zmíněných detailnějších údajů, zajímavostí a pestrého zvukového a obrazového materiálu.

Podle ředitelky liberecké knihovny Blanky Konvalinkové databáze může dobře sloužit jako zdroj informací pro odborníky i popularizátory.

„Zpracovává příběhy osobností, které obdržely ocenění od měst, kraje i státu, dále příslušníků prvního a druhého československého odboje a také těch, jejichž činnost v oblasti politiky, hospodářství, kultury, sportu, vědy, vzdělání, vojenství nebo jiných činností představovaly významný přínos pro společnost,“ popsala Konvalinková. 

„Za databází se ukrývá spousta historické, dokumentátorské a bibliografické práce. Mám radost, že ji nyní můžeme plnohodnotně představit veřejnosti prostřednictvím vlastní webové stránky.“

Část záznamu je přeložená

Příklad za všechny. Když se na webových stránkách podíváme na heslo odbojáře a výzkumníka Josefa Haislera, vyskočí na nás jeho portrétní fotografie, pak zastřešující medailon, video, na němž je rozhovor s osobností, pak tu máme šest rozsáhlých pasáží z jeho životopisu spolu s fotografiemi z různých životních období.

Na konci je mapka s místy, kde Haisler působil a vše ukončuje výběrová bibliografie a seznam citací. Část záznamu je přeložena do angličtiny a němčiny.

Jan Mikulička z tiskového odboru Libereckého kraje podotkl, že jednotlivá hesla databáze vznikají s pomocí žijících pamětníků, ale i formou retrospektivního výzkumu s využitím archivních materiálů a knihovního fondu a že je v budoucnu chce knihovna rozšířit.

„Biografie osobností se kromě online databáze prezentují odborníkům i laikům i dalšími formami. V minulosti se mohli seznámit s příběhy tří libereckých odbojářů – Oty a Jiřiny Hrubanových a Václava Kořínka – návštěvníci jedné z přednášek v liberecké knihovně. 

Český rozhlas Liberec také ve spolupráci s knihovnou zase odvysílal příběhy laureátů Pocty hejtmana Libereckého kraje za rok 2019. Na květen letošního roku se pak chystá venkovní výstava s názvem Bojovali, abychom žili. Ta představí liberecké bojovníky za svobodu, kteří během druhé světové války válčili v československé zahraniční armádě,“ upozornil Mikulička.

Autor: