VIDEO: Aktivistka se zavřela do klece, vadí jí zacházení se slepicemi

  12:18
Do kůže slepic chovaných v klecích se ve středu v Liberci vžila aktivistka bránící práva zvířat. Společně s dalšími aktéry chce upozornit na podmínky, ve kterých se chovají miliony zvířat.

Nemůže pořádně zvednout hlavu, pokud trochu natáhne ruce, vrazí do stěn, nohy musí mít nepřirozeně skrčené, záda ohnutá. Dívka je přímo na náměstí před libereckou radnicí zamčená v těsné kovové kleci. 

Chce tu být alespoň tři hodiny. Dobrovolně. Na obličeji má masku slepice. Je totiž jednou z aktivistek ze spolku OBRAZ (Obránci zvířat), které upozorňují na klecové chovy slepic v několika zemích Evropské unie včetně Česka.

Kuři domácí v nich mají po přepočtu podobný prostor jako dívka na ulici. Na místě jen o trochu větším než papír o velikosti A4 stráví celý svůj krátký život.

„Chtěli jsme tímto trochu drsným způsobem upozornit na kruté podmínky, ve kterých chováme miliony zvířat po celé Evropské unii. Jejich každodenní realitou jsou holé drátěné klece, ve kterých se ani nemohou otočit,“ říká Veronika Hlavatá, koordinátorka lokální skupiny Obránců zvířat.

Klec s dívkou uvnitř není pro některé kolemjdoucí jediným nepříjemným zážitkem. Šokující jsou jistě i záběry z obrazovky ve stánku nad ní. „Jsou na nich otřesné podmínky z několika českých chovů prasat a nosnic. Třeba z Mlékosrb či Převýšova,“ dodává Hlavatá. 

Kolem dívky pak jsou další klece. V nich však nepřebývají bytosti živé, ale plyšové. Třeba slepice, králíci nebo prasata. Lidé si také mohou nasadit speciální brýle s 3D realitou. V nich vidí, jak vypadají klece ve velkochovu.

Fotogalerie

Aktivisté chtějí nasbírat alespoň milion podpisů na petici za zákaz klecových chovů v celé Unii. Pak by se peticí musela zabývat Evropská komise. „Podle posledních dat je těch podpisů sice něco přes milion, ale ne všechny jsou platné a ověřených je přibližně 900 tisíc,“ upozorňuje Hlavatá.

Ochránci zvířat upozorňují, že klece neposkytují slepicím téměř žádné podmínky pro jejich přirozené potřeby a chování.

Veterináři nezjistili pochybení při chovu vepřů v klecích, je to legální

Ve stísněném prostoru si nemohou ani pořádně protáhnout křídla, natož se proběhnout či popoletět. Na pletivu, na kterém musí celý den bolestivě stát, nelze hrabat. 

Od mříží, skrze které musejí natahovat krky pro zrní, mají slípky odrané peří až na kůži.

Když se snaží očistit se popelením, což by normálně znamenalo vyválet se v podestýlce, mlátí sebou pouze o dráty a dále si odírají peří a způsobují zranění.

Autor: