V silnici byla díra, neznámý Liberečan do ní „zasadil“ strom s vestou

  12:40
Trpělivost s neutěšeným stavem silnice došla neznámému Liberečanovi a situaci se rozhodl rázně vyřešit. Do velké díry na komunikaci mezi Karlovem pod Ještědem a Horní Suchou „zasadil“ strom opatřený reflexní vestou. Místní jeho krok vítají, o díru se nyní začalo zajímat město.

Strom s reflexní vestou „vyrostl“ na silnici o uplynulém víkendu. Podle místních je vozovka, která patří městu, dlouhodobě ve špatném stavu. Na několika místech jsou díry nebo hrboly, jinde řidiči pocítí spáry mezi záplatami. Žádná cedule na stav vozovky nebo na konkrétní díry však motoristy neupozorňuje. 

Neznámý autor tak sklízí u místních uznání. „Konečně tu díru někdo zadělal,“ uvítal provizorní bezpečnostní opatření Petr Pešír Peške. „Nejspíš to byl někdo místní, protože tam byla díra jako kráva,“ přidala se Lucie Tumpachová.

Pro anonymního samozvaného silničáře má pochopení i dopravní expert Roman Budský. „Je to zoufalá situace. Ten člověk nemůže udělat nic jiného, než tam dát překážku, která je z dálky vidět, protože díru nevidíte. Nebo nestihnete zareagovat, protože už je pozdě. Byl to ale velice osvícený občan, když překážku označil reflexní vestou, díky které bude vidět i za tmy,“ míní Budský.

Přesto může nečekaná překážka budit rozpaky. „Z dálky to vypadá, jako když tam sedí nějaký děda,“ popsal objekt na silnici Lukáš Kusák. 

Podle Budského měla být díra v silnici označena už dříve. „Majitel tu pozemní komunikaci hodil za hlavu, kašle na ni, a tak si lidé pomáhají svépomocí a jeden druhého chrání. Což je pozitivní příklad občanské soudržnosti, ale je to naprosto zoufalý příklad toho, jak funguje státní a veřejná správa.“

Stavem silnice se nyní zabývají Technické služby města Liberce. „Obdržely podnět na poškozenou komunikaci a umístění nedovolené překážky,“ řekla mluvčí města Jana Kodymová. Na Technických službách tak bude oprava silnice případně označení díry schváleným dopravním značením.

„Lze ocenit snahu o rozšiřování veřejné zeleně ve městě, ale v tomto případě bude „strom“ odstraněn,“ dodala mluvčí.

Strom „vyrosl“ v Karlově pod Ještědem

Strom „vyrosl“ v Karlově pod Ještědem

Autor: