Liberec zdraží jízdné, základní jízdenka vyjde na 24 korun

  16:22
O čtyři koruny se od ledna 2021 zvedne cena základní jízdenky u městské hromadné dopravy v Liberci. Teď stojí jednorázové jízdné 20 korun, od Nového roku to bude 24. Jízdné přes čipovou kartu bude mít slevu dvě koruny a jízdenka přes SMS bude stát i nadále 25 korun.

Liberec zdraží jízdné | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Naposledy se v Liberci základní jízdné zdražovalo před sedmi lety z 18 na 20 Kč. 

„Nebylo to lehké rozhodnutí. Ale pandemie koronaviru nás svírá a má dramatické dopady i na Dopravní podnik Liberce a Jablonce. Evidujeme jak zásadní pokles cestujících, tak pokles tržeb. Jen za září je propad na tržbách 40 milionů korun. To jsou peníze, které už dopravnímu podniku nikdo nevrátí. Město je nemá a stát je nedá,“ zdůvodnil náměstek primátora Jiří Šolc (SLK).

Jako kompenzaci poskytne Liberec dopravnímu podniku ze svého rozpočtu 10 milionů korun, víc si ale dovolit nemůže, protože i městu příjmy kvůli koronavirovým opatřením klesají. Před covidem používalo MHD v Liberci týdně zhruba 770 tisíc cestujících. 500 tisíc z toho připadlo na autobusy, tramvají jezdilo 270 tisíc lidí. 

„Když to srovnáme s jarní první vlnou covidu, tak při ní nám týdně místo 770 tisíc cestujících jezdilo MHD jen 271 tisíc. Největší propad je u tramvají. Tu teď týdně použije jen 71 tisíc lidí. To je o více než polovinu méně než před covidem,“ sdělil primátor Jaroslav Zámečník (SLK).

Dobrou zprávou ale podle něj je, že cena předplatných kupónů, tedy ročních nebo měsíčních, zůstane stejná. Zdražení se jich nedotkne. 

„Abychom vykompenzovali zdražení základní jízdenky, tak zavedeme zlevněnou jízdenku pro maminky či tatínky na mateřské dovolené. Když pojedou s dítětem v kočárku, budou mít jízdné jako studenti nebo důchodci,“ dodal Šolc.