Dvoumetrový Havel vítá návštěvníky galerie, připomíná výročí revoluce

  16:04
Dvě nadživotní podobizny Václava Havla shlížejí na návštěvníky Oblastní galerie v Liberci. První prezident České republiky se v bývalých lázních neusadil náhodou. Odkazuje na výročí třiceti let od sametové revoluce.

Výstava Venduly Chalánkové s příznačným názvem Vernisáž | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Jsou to moje největší obrazy, mají dva metry,“ chlubí se autorka výstavy Vernisáž Vendula Chalánková. „Na prvním vidíme Václava Havla zamlada, jak pracuje v pivovaru. Obraz se jmenuje Václav Havel přikuluje a první porevoluční prezident má na sobě montérky, které jsou potřísněny vápnem. Vychází to z reálné fotky, ze které jsem čerpala,“ vysvětluje Chalánková.

Druhý obraz zachycuje Havla v zimě. „Puntíčky značí chumelenice. Je to zima v roce 1989, a také má na sobě placku Občanské fórum.“

Obrazy vycházejí z knihy Jacquese Rupnika Střední Evropa je jako pták s očima vzadu, kterou Chalánková ilustrovala. „Kniha vznikala k výročí vzniku republiky, proto jsem se rozhodla pro barvy trikolory. Mezi osobnostmi je tam Tomáš Garrigue Masaryk, Karel Havlíček Borovský nebo Jan Hus,“ popisuje Chalánková další svá díla, která návštěvník může na výstavě spatřit. Autorka přiznává, že nejvíce času jí zabrala četba knihy.

Havla doprovází chlebíček

Hned vedle osobností z českých dějin visí obraz složitějšího pojmenování, ale jednoduššího významu. 

„Jmenuje se geometrická abstrakce, ale pozornější divák na něm může rozpoznat chlebíček se šunkou, gothajem, vajíčkem a česnekovou pomazánkou. Abych správně vystihla odstín pomazánky, zakoupila jsem si ji a v ateliéru pak míchala barvu,“ poodhaluje vznik obrazu autorka.

Obraz může na výstavě působit trochu nepatřičně, ale i pro to má Chalánková vysvětlení. „Geometrických abstrakcí vzniklo víc a na všech je konkrétní jídlo. Chlebíček jsme vybrali, že se nám hodí k tématu vernisáže.“ 

Výstavu pak doplňuje série obrazů obřích šanonů nebo výjevy z bývalé fabriky brněnské Zbrojovky, kde má Chalánková ateliér. A jak se výstava, která je v Liberci k vidění do ledna příštího roku, zamlouvá kurátorce Markétě Kroupové? „Líbí se mi na tom, že tvorba Venduly Chalánkové není přeestetizovaná nebo příliš intelektuální. Jde přímo k věci a je to sympatické a srozumitelné,“ míní Kroupová.

Autor: