iDNES.cz

Život v kraji opět podraží, ceny vzrostou nejvíc v Liberci

  11:14
Náklady na život budou v roce 2021 pro obyvatele Libereckého kraje zase o něco vyšší. Více peněz vydají zejména lidé v Liberci. Zdraží například jízdné či vodné a stočné.

Naposledy se v Liberci základní jízdné zdražovalo před sedmi lety z 18 na 20 korun. Teď se zvedne znovu. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

O čtyři koruny se od ledna 2021 zvedne cena základní jízdenky v městské hromadné dopravě v Liberci. Teď stojí jednorázové jízdné 20 korun, od Nového roku to bude 24. Jízdenka koupená přes čipovou kartu bude se slevou dvě koruny a ta, kterou si cestující obstarají přes SMS, vyjde i nadále na 25 korun. Naposledy se v Liberci základní jízdné zdražovalo před sedmi lety z 18 na 20 korun.

„Nebylo to lehké rozhodnutí. Ale pandemie koronaviru nás svírá a má dramatické dopady i na dopravní podnik. Evidujeme jak zásadní pokles cestujících, tak pokles tržeb. Jen za září je propad na tržbách čtyřicet milionů korun. To jsou peníze, které už dopravnímu podniku nikdo nevrátí. Město je nemá a stát je nedá,“ vysvětlil v listopadu důvod zdražování náměstek primátora Jiří Šolc.

Vyšší cena za nájem i vodu

V Liberci se také v následujícím roce zvedne nájemné v městských bytech. „Město ho navýší o míru inflace,“ řekl Jan Král z tiskového odboru radnice s tím, že třeba poplatek za svoz odpadů zůstává stejný jako v končícím roce.

Liberecký magistrát chtěl původně zvýšit dvojnásobně též poplatek za ubytování, nakonec ale zastupitelé své plány přehodnotili a zůstává na devatenácti korunách.

Více však lidé budou platit za vodu, a to nejen v krajské metropoli. Severočeská vodárenská, která zásobuje většinu Libereckého kraje, zdraží od ledna o 5,9 procenta. Za metr krychlový zaplatí odběratelé včetně DPH 104,77 koruny, to je téměř o šest korun víc než letos. Čtyřčlenná rodina tak příští rok zaplatí zhruba o 500 až 600 korun za vodu navíc. Vodné a stočné na severu Čech patří dlouhodobě k nejdražším v České republice.

Zdraží také Frýdlantská vodárenská společnost. Jak vyplývá z nového ceníku na webových stránkách společnosti, příští rok zaplatí obyvatelé výběžku za vodné a stočné 114,95 koruny bez daně. Doposud platili 110,14 koruny.

Lidé ušetří na teplu nebo elektřině

Ušetřit by obyvatelé regionu měli naopak na elektřině a plynu, nepřiplatí si ani za teplo. Například Teplárna Liberec příští rok teplo nezdraží, domácnosti s pětiletými smlouvami zaplatí stejně jako letos za gigajoule 646 korun. Bez věrnostní smlouvy je cena za gigajoule o 110 korun vyšší. 

Stejně jako letos budou za teplo platit i odběratelé zásobovaní Jabloneckou energetickou nebo Českolipskou teplárenskou. Mírné zlevnění čeká odběratele napojené na centrální vytápění v Turnově.
V dalších větších sídlech kraje mimo Liberce život v roce 2021 příliš nepodraží. Třeba v České Lípě. 

„Například za svoz komunálního odpadu se v České Lípě neplatí již od roku 2010 a zatím se na tomto nic měnit nebude,“ sdělila mluvčí místní radnice Kristýna Kňákal Brožová.

V Jablonci nad Nisou podraží jen nájemné v bytech vlastněných městem, a to o dvacet procent. „Nájemné se nenavyšovalo více jak deset let,“ informovala mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová. Připomněla ale také zlevnění. 

„U elektrické energie a zemního plynu se podařilo městu nakoupit komoditu za výhodnější cenu; došlo ke snížení o patnáct procent u elektrické energie a třicet pět u zemního plynu. Platby za odpady se zvýšily o patnáct už 1. dubna 2020, pro rok 2021 se tedy nic nemění a v nezměněné výši zůstává i sazba místního poplatku z pobytu a daň z nemovitostí,“ doplnila Fričová.

Poplatky za odpady budou vyšší

O 200 korun na osobu se zvýšil roční poplatek za odpady v Semilech. „Nebylo to jednoduché rozhodnutí, zvyšování cen je vždy velmi citlivé téma, proto jsme opravdu odpovědně zvažovali veškeré argumenty pro a proti, a nakonec se většinově přiklonili ke zvýšení poplatku. Co nás k tomu vedlo? Důvodů bylo několik. Až v prosinci 2020 dokončila svoji cestu zákonodárným procesem nová odpadová legislativa, která v novém roce zvyšuje poplatek za skládkování odpadu o 300 korun za tunu. V uplynulém roce také, v souvislosti se změnou životního stylu způsobeného protipandemickými opatřeními, narostlo množství vzniklého odpadu. Tyto důvody byly rozhodující,“ popsala starostka města Lena Mlejnková.

Příští rok bude dražší i pro obyvatele, návštěvníky a vlastníky nemovitostí v oblíbeném krkonošském středisku Harrachov. Radnice na dvojnásobek zvýšila daň z nemovitosti a poplatek z pobytu zvedla z letošních 21 na 30 korun za noc.

Autor:
zpět na článek