Senioři nechtějí žít za městem, v centru Liberce jim postaví komunitní dům

  16:50
Zatím je to jen staveniště se základním kamenem budoucí stavby. Na jaře 2022 už by to měl být plně funkční komunitní dům pro seniory naproti budově krajského úřadu. Dům RoSa bude součástí právě vznikající nové obytné čtvrti v centru Liberce, která nahradí volnou plochu po zbouraných Montážních závodech.

Budoucí podoba bytových domů | foto: Radim Kousal

„Řada důchodců už dnes nechce bydlet na okraji města, ale v centru, kde mají vše na dosah a jsou i ve společnosti ostatních lidí. Tento trend je hodně častý v zahraničí, především ve Francii a Anglii. U nás to zase tak obvyklé není. A to chceme změnit,“ uvedla Anna Ježková, zakladatelka centra RoSa.

Součástí komunitního domu tak kromě vlastních bytů pro seniory bude i ordinace lékaře, rehabilitační personál, kadeřník, restaurace, knihovna, společenský sál pro nejrůznější akce. 

„Devizou je pak umístění samotného domu, který bude součástí celého nového bytového komplexu. Senioři tak nebudou odříznutí od světa, ale budou bydlet v těsném sousedství s právě vznikající Rezidencí Nábřeží a družstevními byty Oáza. Budou tak v kontaktu s mladými lidmi a nebudou si připadat tak sami a odstrčení,“ dodala Ježková.

Největší přeměna centra Liberce

Patronkou vznikajícího komunitního domu je bývalá ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Věra Vohlídalová. 

„Seniorů přibývá a je důležité myslet na to, aby stáří prožili pokud možno v příjemném prostředí a ne odstrčeni na okraji společnosti. Kapacita domů pro seniory nestačí, proto vítám, že s touto iniciativou přichází alespoň soukromí investoři. I když bych byla ráda, kdyby i město Liberec bylo v tomto více činné,“ řekla Vohlídalová při poklepání na základní kámen.

Byty v komunitním domě budou o velikosti 1+kk, 2+kk nebo 3+kk. Zatím je ale na místě holá planina. Nejprve totiž musí dělníci dokončit rozestavěné výškové budovy pro družstevní byty a byty, které půjdou do osobního vlastnictví. Autorem architektonické podoby nové zástavby je Radim Kousal.

„Jde o největší přeměnu průmyslové lokality v centru Liberce za poslední roky. Už v minulosti tu z továren vzniklo zábavně relaxační centrum Babylon a iQlandia. Teď se část území využije pro bydlení. V centru Liberce moc velká nabídka bytů není, takže očekáváme velký zájem,“ zmínil Kousal.

„Držíme se konceptu takzvaného nového urbanismu. Kromě bytů tu budou i obchody, ordinace lékařů, restaurace, hřiště. Velký důraz klademe na zeleň. Dosud tu nebyl ani metr zeleně, teď to bude kolem tří tisíc sedmi set metrů čtverečních,“ popsal Kousal.