Bazén v Liberci zůstane otevřený, výpovědní lhůta se prodlouží do září

  16:06
Delší čas na řešení situace kolem městského bazénu získala liberecká radnice. Společnost Ještědská sportovní dala v březnu výpověď ze smlouvy. Teď se ale vedení města s Ještědskou sportovní dohodlo, že výpovědní lhůta se prodlouží až do září.

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Město má tak čtyři měsíce na to, aby našlo způsob, jak bazén pro veřejnost zachovat funkční.

„S vysokou pravděpodobností založíme společnost, která bude dál provozovat bazén až do jeho plánované rekonstrukce,“ řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Modernizace bazénu má začít příští rok, město bude stát přes 700 milionů korun. Podle Zámečníka přitom není vyloučené, že nová společnost využije částečně i služeb Ještědské sportovní. 

„Je možné, že nabídne současným zaměstnancům v bazénu, aby přešli pod naši městskou organizaci nebo se s Ještědskou sportovní dohodne na subdodávkách v rámci provozu nebo servisu,“ vysvětlil Zámečník.

Řada technologií už je totiž v bazénu zastaralá a daří se je udržet v provozu často jen díky vynalézavosti stávajícího provozovatele. Takové know-how nástupnická organizace mít nebude.

Ještědská sportovní vypověděla smlouvu kvůli vysokým ztrátám způsobeným nuceným uzavřením bazénů vinou výskytu covidu-19. Bazén byl zavřený od poloviny prosince, statisícové náklady na údržbu ale zůstaly.

„Úpravna vody a další technologie musí běžet naplno. Nemůžeme je odstavit. Peníze chybí i na mzdy zaměstnanců, protože kompenzace od státu nestačí a příjmy jsou nulové,“ popsal jednatel Ještědské sportovní Jan Švec.

Firma proto chtěla, aby město pomohlo dofinancovat režijní náklady, to se ale nepodařilo. Následovala proto výpověď, která se teď po vzájemné dohodě prodloužila. I proto se bazén nyní podařilo znovu otevřít.

Jeho provoz stojí ročně kolem 40 milionů, město před covidem ročně přispívalo mezi 12 až 14 miliony.