Děti přibraly na váze, tábory kvůli "metráčkům" měnily program

  17:32
Až na preventivní evakuaci tábora kvůli nepříznivému počasí považuje krajská hygiena průběh letních dětských akcí v Libereckém kraji za relativně klidný. Překvapilo ji ale to, že pořadatelé táborů museli letos upravit program kvůli obézním dětem.

Krajští hygienici na kontrole tábora v roce 2020 | foto: Jan Pešek, MF DNES

„Organizátoři pozorovali, že děti přibraly na váze a jsou fyzicky méně zdatné. Kvůli tomu museli upravit program a snížit množství pohybově náročných aktivit,“ informovala Kateřina Hochmalová z krajské hygieny.

Dosud se v praxi přistupovalo k volnějšímu režimu zejména v horkých letních dnech. Stejně neobvyklé prý bylo i to, že několik dětí potřebovalo léky ke zmírnění úzkostných stavů. Jejich úzkost podle zdravotníků nesouvisela s táborem.

Krajská hygienická stanice v průběhu léta zkontrolovala v Libereckém kraji přes 120 akcí a 11 poskytovatelů stravování, kteří zajišťovali jídlo na táborech. Udělila 13 pokut v celkové hodnotě 17 tisíc korun. 

Na některých táborech neměli vyhovující počet umyvadel, hygiena vytýkala ale i nedostatečný úklid nebo nedoložení zdravotní způsobilosti dozoru u dětí. Problémy odhalila zejména při skladování potravin nebo při zásobování pitnou vodou. 

„Nejproblematičtější byly povrchové zdroje s nestabilní kvalitou vody. A také někdy složité systémy dopravující vodu, i když se přiváděla třeba z veřejného vodovodu do tábořiště,“ upřesnila Hochmalová. 

Z osmnácti vzorků pitné vody jich jedenáct nevyhovovalo. Zato podezření na výskyt covidu neřešila hygiena v kraji ani jednou. Letních akcí se zúčastnilo přes 20 tisíc dětí, asi o 1 200 více než loni.

Autor: