Tábory v Libereckém kraji už nezdražují, nabídky ale rychle mizí

  17:10
Na většinu příměstských i pobytových táborů se již spustilo přihlašování. Rodiče v Libereckém kraji zpravidla upřednostňují ty pohybové, děti zase tematické. Jejich ceny jsou srovnatelné s loňskými, stále těžší je ale pro spolky najít a zaplatit pracovní sílu.

Tábor mezi Hejnicemi a Raspenavou | foto: Lada Válková, MF DNES

Vůbec nejlepší čas na přihlašování je podle pořadatelů již na podzim, nejpozději v lednu. „Rodiče si pak mohou u přihlašování vybrat z opravdu široké nabídky, a ještě zpravidla dostanou od provozovatele slevu,“ poznamenává předseda Asociace dětské rekreace Miroslav Topinka.

Ceny letošních táborů jsou podle jeho slov s těmi loňskými srovnatelné. Tempo růstu cen se zpomalilo a dosahuje přibližně pěti procent. Kromě klasických výdajů na energie, jídlo a pronájem prostor stojí za nárůstem především cena pracovní síly.

„Kuchaře a technický personál už většina z nás platí v klasických tržních cenách. Plat, který dostane v restauraci, mu musíme dát stejný. Doby, kdy si na táborech vařily děti samy nebo vařily maminky, jsou už dávno pryč. I výplaty vedoucích, byť jsou stále velmi nízké, jsou již někde jinde. Nedostatek pracovní síly pociťujeme stejně jako jiné obory,“ přiznává.

Rodiče mají pořád šanci

Začátkem března spustil přihlašování na letní tábory také oblíbený Dům dětí a mládeže (DDM) Větrník v Liberci. Hned po pár hodinách bylo jasné, že zájem bude jako každoročně velký.

„Půl dne od spuštění přihlašování byla obsazenost na necelých 70 procentech. Předpokládám tedy, že většina táborů bude mít v létě zaplněnou kapacitu,“ říká ředitelka DDM Větrník Marta Kultová. „Nicméně po vlně přihlašování přichází po vypršení lhůty na zaplacení tábora i vlna odhlašování, takže rodiče mají až do letních prázdnin relativně velkou nabídku volných míst.“

V letošní nabídce příspěvkové organizace Větrník je o 15 turnusů více než loni. Celkem tedy mohou rodiče s dětmi vybírat z téměř 90 táborů, z nichž je většina příměstských. Zatímco rodiče upřednostňují ty pohybové, mezi dětmi jsou nejoblíbenější tábory tematické.

„Děti jsou náročnější, než to bylo za našich dob. Celá společnost je náročnější a doba informačních technologií to jen akceleruje. Programy musí být daleko více propracované a musí tomu odpovídat i vybavení,“ zdůrazňuje Miroslav Topinka, podle kterého roste popularita táborů typu military, airsofr, nerf, různých výtvarných a tanečních technik nebo pobytů u moře.

Koně táhnou

Mezi oblíbené a tradičně dražší tábory patří ty koňské. Například šestidenní pobytový tábor na Šťastném statku v Máchově kraji vychází na necelé čtyři tisíce. Stejně dlouhý tábor na Zámeckém dvoře v Černousích stojí o 1500 korun více a sedmidenní pobyt v nedalekých Hejnicích je dokonce ještě o dva tisíce dražší a za každou nadstandardní jízdu si rodiče připlatí dalších několik set korun.

Bez ohledu na zaměření hraje na táborech hlavní roli socializace. Podle zástupců Asociace dětské rekreace poskytuje prostředí tábora dětem příležitost interagovat s vrstevníky mimo běžné školní a domácí prostředí, což je pro jejich sociální a emocionální rozvoj zásadní.

Pro řadu starších dětí se stanou tábory součástí životního stylu a po dovršení plnoletosti jezdí jako vedoucí. „Pro většinu z nich pak táborový život skončí v okamžiku, kdy dostudují, nebo si založí rodiny. Ti největší „držáci“ pokračují i za tento horizont, ale těch už je opravdu málo,“ poznamenává Miroslav Topinka.

27. července 2023