V Lázních Libverda bourají kolonádu poškozenou povodněmi, nahradí ji replika

  17:16
V Lázních Libverda na Liberecku začali rozebírat starou kolonádu, která je ve velmi špatném stavu. Na místě budovy poničené povodněmi bude stát věrná replika. Předběžný rozpočet akce je naplánovaný na 20 milionů korun, reálná cena se ale ukáže až během prací.

„Už loni proběhl stavební průzkum stavu dřevěné části krovů a vertikálních podpěr z hlediska napadení dřevokazným hmyzem a houbou. Zjišťoval také stav základových konstrukcí a opěrných zdí v oblasti potoka, které poškodily před lety povodně. Na základě těchto průzkumů a jednání nejen s památkáři padlo rozhodnutí o úplné demolici stávající dvoukřídlé kolonády,“ vysvětlila Eva Olšová, ředitelka obchodu a marketingu Spa Resortu Libverda.

Státem chráněný areál lázeňské kolonády v Lázních Libverda prošel opravou naposledy před více než deseti lety. Kolonádu postavili v polovině 19. století, tvoří ji Kristianův pramen, pitné síně minerální vody a gloriet hudebního pavilonu.

Ze stávajícího areálu zůstane jen pitná síň Kristiánova pramene, kterou čeká obnova. Dvoukřídlá konstrukce, která uzavírá téměř dvě strany prostranství kolonády, půjde k zemi.

Nový vzhled by měl co nejvíce odpovídat dřívějšímu, použití moderních materiálů zajistí delší životnost. „Probíhá celková demontáž dvoukřídlé kolonády. Podloží, které poničily povodně, čekají sanační práce, dojde k jeho zpevnění. Následně se vystaví kolonáda nová,“ doplnila Olšová.

Omezení pro lázeňské hosty i místní obyvatele jsou minimální. Návštěvníci mohou v současnosti i přes stavební práce navštívit pítko, kolonádu i kavárny. Znemožněný je pouze přístup pod kolonádou. Pro kulturní akce vznikl nový prostor v lázeňském parku.

Autor: