Skeny luceren i Sudety. Liberecká Kunst Hala zahájila letní sezonu

  11:42
Křupající sníh pod nohama, souhvězdí nad hlavou, všudypřítomná mlha. Výstavou Polaris autorů Lukáše Machalického a Tomáše Predky započala letní sezonu Kunst Hala v libereckých Kateřinkách.

V Kunst Hale v libereckých Kateřinkách se představují autoři Lukáš Machalický (vlevo) a Tomáš Predka. | foto: Martin Ducháček

„Citlivé a minimalistické řešení výstavy nabízí iluzi dystopicko-romantické krajiny uvězněné v časovém vakuu někde mezi fiktivní minulostí a fantaskní budoucností,“ říká kurátor Michal Stolárik.

Výstava ukazuje propojení dvou samostatně tvořících autorů a jejich multimediální dialog. „Celistvé uchopení galerijních prostor představuje intimní konflikt mezi exteriérem a interiérem, mezi realitou a surrealismem a podněcuje úvahy o cestě a cíli,“ pokračuje Stolárik.

Lukáš Machalický představuje řadu digitálních tisků – fiktivních fotografických zátiší zobrazujících vizi historických luceren. Jedná se o 3D skeny svítidel, která aktuálně slouží jako filmové rekvizity. „Bližší pohled nabízí nedokonalé detaily zbavené původních textur, díky nimž vzniká funkční dialog mezi historií a budoucností nebo mezi tradicí a novými technologiemi,“ upozorňuje kurátor.

Sudety a secese

Malířská série Tomáše Predky je inspirována autorovým dětstvím spjatým s bývalými Sudety. „Abstraktně působící elementy si přisvojují secesní ornamenty vyňaté z architektonických detailů,“ zmiňuje Stolárik.

Výtvarné umění i design. Cozy studio startuje výstavou děl Milana Knížáka

Liberecká Kunst Hala, která je součástí kulturního konceptu Cozy Studio, svůj provoz v Kateřinkách odstartovala v létě roku 2021 zahajovací výstavou „Liberecká smršť“.

„Netradiční pojetí výstavního prostoru Cozy Studia umožňuje všem zájemcům vnímat moderní umění přímo v centru Liberce a mnozí z nich pak velmi rádi zavítají i do Kunst Haly v Kateřinkách, kde je v rámci vernisáží a komentovaných prohlídek k vidění hlavní část výstav,“ doplňuje zakladatel Kunst Haly Jakub Šulc.

22. března 2024

Autor: