Nejstarší kamenné kino i velkolepá škola. Liberec má další kulturní památky

  16:30
Město Liberec si do svého seznamu zapsalo další dvě kulturní památky. Jsou jimi kino Varšava a budova Základní školy Husova v centru města. Obě stavby jsou starší než sto let a jsou libereckými stálicemi.

Liberecké kino Varšava | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Obě budovy už jsou zapsány do seznamu kulturních památek,“ potvrdil náměstka primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

Kino Varšava je nejstarším kamenným biografem ve městě, navržené libereckými německými architekty Effenbergerem a Noppesem a postavené mezi roky 1922 a 1923 ve stylu art deco.

Pravidelné promítání v kině Varšava skončilo v roce 2008, kdy město Liberec přestalo chod zařízení finančně podporovat a chystalo se budovu prodat. Hlavně proto, že v Liberci v té době začala fungovat dvě multikina v obchodních domech Forum a Nisa.

Z kina Varšava chce Liberec kulturní památku, snáz dostane peníze na opravu

Proti tomuto záměru se spontánně zformovala skupina lidí, která založila v roce 2012 Spolek Zachraňme kino Varšava, který si budovu pronajal a začal ji provozovat pro kulturní účely.

V současné chvíli je ve foyer kina kavárna a částečně fungují jak malý, tak velký promítací sál.

Má větší šanci na dotace

O zapsání kina mezi památky město usilovalo, především kvůli větší šanci na získání dotace na případnou opravu.

„Takže můžeme pokračovat v přípravách projektu, kdy by mělo vlastně vzniknout další kreativní centrum, tentokrát takového komorního filmového charakteru,“ popsala plány pro budovu kina náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a dotace Šárka Prachařová.

Radnice chce na opravu kina a další projekty čerpat evropské peníze v rámci takzvaných integrovaných teritoriálních investic. Celková oprava Varšavy by se v tuto chvíli pohybovala okolo 28,6 milionu korun, které chce město získat.

Školu zdobí cenné plastiky

Město bylo také iniciátorem ve snaze zařadit mezi kulturní památky i budovu základní školy Husova, navrženou architektem Oskarem Rösslerem a postavenou v roce 1913.

Školní budova, která se pyšní výjimečnými architektonickými prvky, velmi zachovalou fasádou a cennými plastikami, se nachází na křižovatce Husovy a Vítězné ulice a je jednou z dominant celé čtvrti nedaleko centra města.

Bývala největší na severu Čech, teď se stoletá škola může stát památkou

Původně šlo o německou dívčí reálku, od roku 1934 tam bylo německé a po roce 1945 české gymnázium a později střední škola. Od roku 1960 budova slouží jako základní škola.

Monumentální objekt je tvořený centrální částí s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím a přiléhají k němu dvě čtyřpodlažní křídla.

Ve stotisícovém městě je přes 110 zapsaných kulturních památek, v současné chvíli se ministerstvo také zabývá podnětem pro zapsání bývalé lanovky na Ještěd, která je po nehodě z října 2021 mimo provoz.

13. února 2022