Opravená huť v Josefově Dole je kulturním centrem, nově slouží i sportovcům

  13:06
Kdysi se tu ve dvou pecích vyrábělo tyčové sklo, náramkové skleněné kroužky nebo lisované či foukané drobné skleněné předměty. Nyní vzniklo v huti Marie v Josefově Dole na Jablonecku kulturní a relaxační centrum, které má sloužit nejen místním ale i turistům.

Revitalizací hutě Marie podnikatelské plány společnosti Canicula Invest v obci nekončí. | foto: Jana Pavlíčková, MF DNES

Huť Marie poblíž kostela v Josefově Dole byla jedním z mnoha podniků sklářské rodiny Riedlů. Po válce přešla pod Spojené jablonecké sklárny a následně pod Jablonex. Poslední roky ale chátrala. Až donedávna. Teď je z ní díky investiční skupině Canicula Invest nové kulturně sportovní a relaxační centrum, které má oživit dění v Josefově Dole.

„Pár let zpátky jsem se usadil v Josefově Dole a bylo mi líto brownfieldů, které tu zbyly po sklářském průmyslu. Ať jde o bývalou Zenkerovu huť naproti vlakovému nádraží nebo tuto maxovskou huť Marie. Zprvu jsme neměli jasnou představu, co s ní. Ale pak jsme si řekli, že Josefův Důl je středem Jizerských hor a je tu díky jeho poloze ohromný rekreační potenciál,“ říká za Canicula Invest Zdeněk Kubát, bývalý přední manažer finanční skupiny Penta.

Huť Marie poblíž kostela v Josefově Dole po rekonstrukci (10/22). Nyní je z ní sportovně kulturní centrum.

„Vlastně by tu mohl být takový ‚Špindlerův Mlýn‘ uprostřed Jizerek. Ovšem bez všech těch negativních konotací, kdy jsou místní obyvatelé utlačováni na okraj, o víkendu se tam navalí mraky turistů a když odjedou, tak je to město duchů. Tak tímto směrem rozhodně jít nechceme,“ dodává.

V Josefově Dole má hned tři investiční projekty. Prvním je právě nové kulturně sportovní centrum z bývalé hutě. Ta si po renovaci zachovala zvenku svoji typickou podobu sklárny se strmou sedlovou střechou, vysokými okny a komínem. „Huť Marie jsme koncipovali jako místo, které má být přínosem primárně místním, ale i turistům pro využití volného času. Problémem mnoha míst v Jizerských horách hlavně v zimě je, že když padne navečer tma, tak tam není moc co dělat,“ vysvětluje Kubát.

Do sálu se vejde 400 lidí

Centrální prostor bývalé hutě se tak změnil na víceúčelový sál o rozloze 600 metrů čtverečních. V pohodě pojme až 400 lidí. Využívat se dá ke kulturním a společenským akcím, jako jsou koncerty, výstavy, promítání filmů, besedy, plesy, svatby i na sport.

„Máme tu stojany na badminton, takže když nebude jiná akce, budou tu dvě badmintonová hřiště, před Vánocemi chceme halu využít na vánoční trhy a chceme prostor nabídnout i zdejšímu ochotnickému divadelnímu souboru, aby tu mohl hrát,“ vypočítává Kubát.

Součástí nového centra jsou přitom i wellness se dvěma finskými saunami, posilovna, fitness, lezecká stěna, prostory na cvičení jógy a menší konferenční sály a rovněž kavárna. Přes zimu by se mělo venku zprovoznit i menší ledové hřiště.

„Učíme se všechno za pochodu, uvidíme, jak to bude fungovat. Ale naší snahou je, aby byl Josefův Důl příjemným místem k žití. Kdysi tu žilo přes pět tisíc obyvatel, dnes jich tu je sotva devět stovek. Takže by bylo dobré ten potenciál vrátit tímhle směrem,“ uvedl Kubát.

Není to jediný zdejší projekt Canicula Invest

Revitalizací hutě Marie tak jeho podnikatelské plány v obci nekončí. Canicula Invest zakoupila před časem i areál bývalé pily a vlastní i Zenkerovu huť naproti nádraží. Ta se měla proměnit na 30 apartmánových bytů a minipivovar s restaurací. Stav sklárny, která byla jednou z dominant obce, byl ale takový, že se musela zbourat.

„Zahájili jsme stavbu, ale zjistilo se, že statika sklárny je natolik narušená, že se musela strhnout. Pozemek se teď čistí, řešíme tam staré ekologické zátěže a projekt se musí celý předělat. Mrzí nás to, počítali jsme s tím, že sklářskou halu zachováme, ten její industriální vzhled, vlastně uvnitř sklářské haly měla být vestavba s apartmány, ale teď musíme vymyslet náhradní řešení,“ přibližuje Kubát.

Demolici už má za sebou i areál bývalé pily v lokalitě zvané Hujerův kout, kde Canicula Invest plánuje pro změnu výstavbu deseti stylových domů pro rekreaci. Teď tam probíhá změna územního plánu, bez které domy nejde postavit.